Rezultate te kerkimit per termin: +Feltrinellit

Meta: total 5 / total_found 5 / time 0.000 / keyword[0] feltrinellit / docs[0] 5 / hits[0] 5 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Libri: Si e botoi fshehurazi CIA Doktor Zhivagon në Rusi
  • 2014-06-26

Libri: Si e botoi fshehurazi CIA Doktor Zhivagon në Rusi

Romani i njohur i Boris Pasternak, Doktor Zhivago, mbeti i pabotuar në Bashkimin Sovjetik deri në vitin 1988, për shkak të kritikave të ashpra ndaj sistemit sovjetik. Por për të njëjtën arsye, CIA deshi që sovjetikët ta lexonin librin dhe e rregulloi që të bënte botimin e parë në rus

No Pic available
  • 2013-10-31

Raffaele Nigro: Në manastiret e Voskopojës, suvaja bie copa-copa

Një turmë e vogël pasagjerësh është vënë në radhë para kontrollit të sigurisë ku tashmë policia pranon nga italianët edhe vetëm kartat e identitetit. Shqiptarët duan të ndjehen evropianë dhe presin ratifikimin

Shqip interviste me Elvira Dones
  • 2013-02-26

Shqip interviste me Elvira Dones

Rudina Xhunga: Në studio me Elvira Dones, shkrimtare, gazetare shqiptare, zvicerane, amerikane. ...apo vetëm shqiptare znj. Dones? Elvira Dones: Shqiptare, zvicerane, amerikane. Pa diskutim që shqiptare, por meqë kam jetuar në Zvicër për shumë vite dh

Lufta e vogel e perkore
  • 2011-04-12

Lufta e vogel e perkore

Nga puna disavjecare kerkimore ne terren deshmite nga gra te dhunuara ne luften e fundit rezultoi Lufta e vogel e perkore roman dokumentar i Elvira Donesit qe sot hidhet ne qarkullim ne Itali nga Einaudi. Romani eshte pajisur me parathenie te shkruar nga Roberto Saviano autori i Gomorres. Shekulli