Rezultate te kerkimit per termin: +Fermentimi

Meta: total 58 / total_found 58 / time 0.000 / keyword[0] fermentimi / docs[0] 58 / hits[0] 65 /
No Pic available
  • 2016-10-04

A ka ndryshuar pozicioni shqiptar në botën shqiptare të Ballkanit?

Nga Spartak Ngjela Po, ka nje botë shqiptare të gjerë në Ballkan, dhe pozicioni shqiptar në kete botë sot ka ndryshuar në favor të të drejtave të shqiptarëve. Në fakt, për vetë shqiptarët, kudo ku janë, ndihet se ka filluar një etapë e re historike. Por, pse janë kaq shumë të ac

10 kuriozitete në një gotë verë
  • 2016-10-03

10 kuriozitete në një gotë verë

Që kur e pimë? Si vlerësohej një herë e një kohë? Çlidhje ka me vikingët? Vërtetë të zgjat jetën? Nëse vlen shprehja latine “in vino veritas”… ja 10 kuriozitete historike dhe shkencore për verën. 1. ËSHTË SHUMË MË E LASHTË NGA SA MENDOHEJ. Kur mendon për ver

Nje kos ne dite largon depresionin
  • 2016-08-10

Nje kos ne dite largon depresionin

Transmetuar me 09082016 - 1903 Nje studim nga kerkuesit shkencore spanjolle ka treguar se te konsumosh cdo dite kos largon depresioninbr br Kjo gje vlen sidomos per femratbr br Ne studimin e publikuar ne Journal of Nutrition thuh

Birra: Historia e pijes së artë dhe 30 kuriozitete që duhet ti dini
  • 2016-06-10

Birra: Historia e pijes së artë dhe 30 kuriozitete që duhet ti dini

Birra është pija e parë alkoolike më e konsumuar në botë dhe e treta pije normale, pas ujit dhe çajit. Nga përfitimet që sjell në shëndet tek rekordet, historia e një ndër pijeve më të dashura dhe më …antike Çfarë ëndërron zakonisht një i etur gjatë ditëve të nxehta të

Dy përbërësit kimikë që e transformojnë ujin në verë, pa përdorur rrush  
  • 2016-05-29

Dy përbërësit kimikë që e transformojnë ujin në verë, pa përdorur rrush  

Risia Procesi mundëson kthimin e ujit në verë në 15 minuta, duke përzier ujë, etanol dhe aditivë të ndryshëm ushqimorë, të cilët janë në gjendje të imitojnë shijen e verës së vërtetë   Dy prodhues vere në San Francisco duket se janë në gjendje të kryejnë një transformim q

Perfitimet shendetesore qe sjell konsumimi i veres se kuqe
  • 2015-10-10

Perfitimet shendetesore qe sjell konsumimi i veres se kuqe

Transmetuar me 01102015 - 1930 PUBLICITET Vera e kuqe ka perfitime te habitshme shendetesore Pirja e tepert e alkoolit eshte e keqe per melcine tuaj por pirja e veres brenda kufijve te rekomanduar ju sjell perfitimet shendetes

Shpallet Çmimi Kadare, 10 mijë euro për fituesin
  • 2015-09-18

Shpallet Çmimi Kadare, 10 mijë euro për fituesin

Është prezantuar dje në mjediset e Universitetit Europian të Tiranës çmimi letrar "Kadare". Ky çmim, i cili ka marrë edhe bekimin e shkrimtarit të madh të letrave shqipe, do i akordohet prozës shqipe dhe, që tani ka hapur thirrjet ku mirëpriten të sjellin dorëshkrimet autorë nga të