Rezultate te kerkimit per termin: +Festivalit

Meta: total 1000 / total_found 6921 / time 0.003 / keyword[0] festivalit / docs[0] 6921 / hits[0] 14312 /
Një festival filmi për dhunën ndaj gruas
  • 2019-03-07

Një festival filmi për dhunën ndaj gruas

Historia e dhimbshme e një marrëdhënie abuzive. Një grua e cila duhet t’i japë fund martesës, por edhe të çlirohet nga paragjykimet kulturore. Kjo është historia e filmit I huaji që do të shfaqet më 8 mars në ekranin e Festivalit të Filmit për gruan që hap siparin në Tiranë.

Nagasaki, perla midis Lindjes dhe Perëndimit në Japoni (Foto)
  • 2019-02-27

Nagasaki, perla midis Lindjes dhe Perëndimit në Japoni (Foto)

Një qytet i këndshëm, i pasur dhe dinamik, i rrethuar nga parqe natyrore madhështore Edhe pse ikona historike e shkatërrimit të shkaktuar nga bombat atomike mbetet në imagjinatën kolektive, Nagasaki është sot një qytet i këndshëm dhe interesant, një perlë që ia vlen të zbulohet, gji

No Pic available
  • 2019-02-09

Kiço Blushi, shkrimtari që do të mungojë

Kiço Blushi, një personazh me një kontribut të rëndësishëm në historinë e letrave dhe mendimit shqip pas viteve 70-të, u shua të premten pas një sëmundjeje të gjatë. Dramaturg, shkrimtar, skenarist, publicist, Blushi kishte gjithë cilësitë e një intelektuali të angazhuar, që i f

Redi Hasa, hap fundjavat e Mesdheut në Tiranë
  • 2019-02-07

Redi Hasa, hap fundjavat e Mesdheut në Tiranë

Zërat më të bukur të Mesdheut do të mund ti shijoni fundjavave në Tiranë. Teatri I Metropolit përgjatë gjithë muajit shkurt, do ti ofrojnë publikut kryeqytetas një Përrallë Mesdheu. Muzikantë të njohur nga Italia, Turqia, Greqia dhe muzikantë shqiptarë që karrierën e kanë ndërt

No Pic available
  • 2019-01-19

Shuhet kompozitori Kozma Lara

Muzika shqiptare humbi një nga krijuesit më të mirë të saj. Kompozitori Kozma Lara u shua në moshën 88 vjeçare, duke lënë pas një kontribut të çmuar në historinë e muzikës shqiptare. Muzika në përgjithësi që unë e barazoj me tinguj merr jetë sikur të jenë një ose dy tinguj.

No Pic available
  • 2018-12-29

MUZIKA TALLAVA E PANDI LAÇOS

Nga: Diana Ziu Është turp të shkruash për kompozitorët dhe krijuesit në mënyrë të shëmtuar, hipokrite dhe një servilizëm, krah stafit drejtues të TVSH. Nuk kam dashur kësaj here të shkruaj për festivalin por u nisa nga shkrimi i z. Pandi Laço. Po citoj fjalët e shkruara prej tij.

Dy vjet pa Bujar Lakon, poezia e mikut për aktorin
  • 2018-12-26

Dy vjet pa Bujar Lakon, poezia e mikut për aktorin

Dy vjet pa ty. Nder i madh të përulem para teje miku im. Kështu shkruan aktori Laert Vasili, poshtë fotos ku të dy janë duke interpretuar në veprën Kush e solli Doruntinën. Lako u shua dy vjet më parë duke lënë pas një boshllëk në teatrin dhe kinemanë shqiptare. Lako e nisi karrier