Rezultate te kerkimit per termin: +Figaros

Meta: total 101 / total_found 101 / time 0.000 / keyword[0] figaros / docs[0] 101 / hits[0] 149 /
No Pic available
  • 2016-12-06

INTERVISTA/ A u pendua Nina që nuk kthye kurrë në Rusi? Rrëfimi i sopranos Inva Mula

Nga Fatmira Nikolli Janë vitet 1950. Një zonjushë e bukur ruse, mbledh në një valixhe druri vetëm gjërat e domosdoshme dhe udhëton drejt Shqipërisë. Po lë pas vitet në Pjotr Çajkovski dhe një rini të shkuar pa prindër. Po lë pas njëherësh suksesin në rritje në teatrot moskovit

Si e kanë tjetërsuar përkthimin e veprës sime
  • 2016-04-29

Si e kanë tjetërsuar përkthimin e veprës sime

Rrëfimi i znj. Klio Evangjeli, përkthyeses që ka emigruar në Kanada në vitin 1991, bashkë me të birin. Fjalorët frëngjisht dhe autorët frëng barteshin prej çiftit Evangjeli, që nga bodrumet deri te shtëpia e saj diku në rrugën "Tefta Tashko" dhe në apartamentin e katit të parë t

Sekretet e bukura të Glorias
  • 2016-04-12

Sekretet e bukura të Glorias

“Mesha e Glorias” vepra e njohur e Puçinit më 14 prill në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit “Messa di Gloria” një nga operat e para të Puçinit, (ai e shkroi atë kur ishte vetëm 18 vjeç) do të ngjitet më 14 prill në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit

Ramona Tullumani: Museta kapriçioze e La Boheme
  • 2015-12-24

Ramona Tullumani: Museta kapriçioze e La Boheme

Sopranoja e njohur flet për rolin e saj të fundit në operan "La Boheme", e cila vjen edhe sonte në mbrëmje për publikun në skenën e TKOB, si edhe për rolet që e presin në vitin që vjen, mes tyre, Xhilda në operën "Rigoletto" Sonte do të jesh në skenën e Teatrit të Operas dhe Balet

Marie Kraja, ku janë sot fituesit e konkursit
  • 2015-10-28

Marie Kraja, ku janë sot fituesit e konkursit

Ata sot ngjiten në skena të mëdha botërore, si "La Scala" në Milano, "Staatsoper" në Vjenë, në "Metropolitan" në Nju Jork, dhe janë yjet e rinj të muzikës operistike. E vështirë të gjesh hapë- sira të lira në kalendarët e tyre, deri në fundin e vitit 2016... Disa syresh, dje ish

Sopranoja Miriam Tola dhe baritoni Sokolin Asllani çelin edicionin e IX të Festivalit Ndërkombëtar
  • 2015-09-18

Sopranoja Miriam Tola dhe baritoni Sokolin Asllani çelin edicionin e IX të Festivalit Ndërkombëtar

TIRANË, 17 Shtator / ATSH / - "Takimet Muzikore të dy Botëve", Festivali Ndërkombëtar, i cili sot çel siparin e edicionit të IX në Qëndrën Kulturore të Katedrales Ortodokse në Tiranë, sjell në mbrëmje surprizën e parë për publikun e tij të veçantë.Sopranoja e mirënjohur Miriam

Nikolin Gurakuqi, një Mercedes në operën shqiptare
  • 2015-09-09

Nikolin Gurakuqi, një Mercedes në operën shqiptare

Ai ka mbushur plot 60 vite dhe numëron 38 vjet në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit, fillimisht si solist e më pas si regjisor. Kur e pyesin se si ndihet me vitet dhe karrierën mbi supe, ai të përgjigjet se është si një "Mercedes", që vazhdon t'i ketë motorët të fuqishëm e në