Rezultate te kerkimit per termin: +Finland

Meta: total 1000 / total_found 2228 / time 0.001 / keyword[0] finland / docs[0] 2228 / hits[0] 3416 /
Nëse dëshiron të jesh i lumtur, jeto në Finlandë
  • 2019-03-22

Nëse dëshiron të jesh i lumtur, jeto në Finlandë

Finlanda është klasifikuar si vendi më i lumtur në botë për të dytin vit radhas, në një raport të ri të Kombeve të Bashkuara. Edhe vendet e tjera nordike, si edhe Hollanda, Zvicra, Kanadaja, Zelanda e Re dhe Austria hynë në 10 vendet më të lumtura në anketën ku u përfshinë 156 ve

Dhjetë qytete spektakolare nën ujë nga e gjithë bota (Foto)
  • 2019-03-13

Dhjetë qytete spektakolare nën ujë nga e gjithë bota (Foto)

Krahasimi me Venecian vjen spontanisht: edhe nëse ajo nuk njeh rivalë, këto qytete ofrojnë panorama magjepsëse Lumenjtë kanë qenë gjithmonë djepi i qytetërimit: në brigjet e tyre rriten qytete të këndshme, të cilat shpesh u detyrohen ujit të tyre për pamjet sugjestive. Janë zgjedhur

Macron bën thirrje për rilindje evropiane
  • 2019-03-05

Macron bën thirrje për rilindje evropiane

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka propozuar një sërë reformash për të siguruar të ardhmen e Bashkimit Evropian. Përmes një shkrimi autorial të publikuar në gazeta të ndryshme të 28 vendeve anëtare të BE-së, Macron bëri thirrje për krijimin e një agjencie që do të mbronte

Bullgaria, ndihmë Britanisë: U përdor Novichok në helmimin e biznesmenit?
  • 2019-02-14

Bullgaria, ndihmë Britanisë: U përdor Novichok në helmimin e biznesmenit?

Bullgaria i ka kërkuar Britanisë që ta ndihmojë në përcaktimin nëse një agjent kimik i përdorur në helmimin një biznesmeni armësh në vitin 2015 ishte Novichok ose një substancë e ngjashme me të. Lajmi është bërë i ditur nga kryeprokurori bullgar Sotir Tsatsarov. Prodhuesi bullgar

Luftë për të ndarë Turqinë? Shpërthen rrjeti pas hartës së Pompeo (FOTO)
  • 2019-02-07

Luftë për të ndarë Turqinë? Shpërthen rrjeti pas hartës së Pompeo (FOTO)

Mike Pompeo e ka parë veten në vështirësi të madhe teksa është kritikuar në rrjet nga turqit e irituar, pasi më parë Sekretari amerikan i Shtetit kishte postuar një GIF të një harte, që për shkaqe misterioze e tregonte shtetin e Turqisë të ndarë në dy pjesë. Pompeo donte të për

Finlandezi i rrezikshëm fshihej në Shqipëri, arrestohet
  • 2019-01-26

Finlandezi i rrezikshëm fshihej në Shqipëri, arrestohet

Një tjetër i kërkuar bie në pranga falë bashkëpunimit të Interpol Tirana me homologët. Kapet dhe arrestohet personi i shpallur në kërkim ndërkombëtar, shtetasi  finlandez M. S., 34 vjeç. Pas një bashkëpunimi në shkëmbimin e informacioneve në kohë reale mes Interpol Tirana dhe Sek

Futbolli në zi, ndahet nga jeta legjenda shqiptare e Dinamos (Foto)
  • 2019-01-25

Futbolli në zi, ndahet nga jeta legjenda shqiptare e Dinamos (Foto)

Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare ish-futbollisti i madh i Dinamos dhe i kombëtares Vasillaq Zëri. Ai vuante Ai vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë së cilës nuk mundi dot ti mbijetojë. Zëri ka qenë pjesë e Kombëtares ndërkohë që është ndërruar edhe me titullin Nd