Rezultate te kerkimit per termin: +Fiqiri +Xibri

Meta: total 276 / total_found 276 / time 0.000 / keyword[0] fiqiri / docs[0] 1294 / hits[0] 2100 / keyword[1] xibri / docs[1] 338 / hits[1] 595 /
No Pic available
  • 2016-01-06

Viti i Ri na gjeti të veshur me qyrkun e të pavërtetave

Kur e vërteta shndërrohet në një rebus! Hoxha, para se të bënte kërdinë brenda radhëve, si ekstremist, iu vu vëllavrasjes kundër forcave nacionaliste, të Ballit, të Legalitetit, të formacioneve socialdemokrate. Inkoherenca, në funksion të ambicies së tij për pushtet vetjak

PD kërkon të na vjedhë 20 Shkurtin
  • 2014-02-20

PD kërkon të na vjedhë 20 Shkurtin

Nga Fiqiri Xibri   Është folur e përfolur boll mbi 20 Shkurtin. Dikush me patos dhe nostalgji, dikush me urrejtje e përçmim. Dikush e lartëson e dikush e minimizon. Varet se nga kush, varet se nga cili vështrim dhe nga cili qëllim. Por për diçka besoj se biem më së shumti të nj

Të rilindim së bashku
  • 2014-01-29

Të rilindim së bashku

Nga Fiqiri Xibri   Ashtu siç edhe vetë fjala rilindje, programi  elektoral i PS ishte shumëplanësh. Ishte një program inkurajues në përmbajtje, shpresëdhënës në moralin që përcjell dhe frymëzues në objektiva.  Dallohet sidomos në qasjen realiste ndaj problemeve akute, në

21 Janari, qokat dhe drejtësia
  • 2014-01-21

21 Janari, qokat dhe drejtësia

Nga Fiqiri Xibri   Sot daton për të katërtën herë 21 janar. I pari 21 janar i përket kobit kombëtar. Është dita e zezë kur kuptuam se paskëshim rrëshqitur në tirani. Është dita kur pamë qartazi se si shteti nga dorë e ashpër e një kujdestareje punëshumë, transformohet n

No Pic available
  • 2013-07-24

“Standardi i dyfishtë” i Celibashit

24-07-2013 / Nga Kostaq Xoxa Njatjeta, zonja dele. Ta pashë! 1.Habitesh kur një person me profesionin jurist i cili dikur,  në kohën e artë kur raporti në KQZ ishte 5:2 në favor të shumicës së atëhershme, tani është në

FOTO LAJM/ Ja përmbysja reale pas 22 vitesh
  • 2013-05-20

FOTO LAJM/ Ja përmbysja reale pas 22 vitesh

Sot përkujtohet Greva e Minatorëve të Valiasit, që çoi në rrëzimin e qeverisë Nano 1 në qershor të vitit 1991. Në foto shikohet Azem Hajdari, ish- deputet i PD-së dhe Kastriot Islami, në atë kohë Kryetar i Kuvendit si deputet socialist si dhe Fiqiri Xibri, kreu i sind

No Pic available
  • 2012-10-23

Kur shpifjet e të indoktrinuarve shumohen në 100 vjetorin e pavarësisë

23-10-2012 / Nga Kostaq Xoxa Personi që ka thënë (dhe e ka shkruar në një të përditshme) se po glorifikohet figura e Zogut dhe po zbehet figura e I. Qemalit, është një propagandist fanatik i Enver Hoxhës. Kjo që sapo thamë mbetet