Rezultate te kerkimit per termin: +Fischer

Meta: total 616 / total_found 616 / time 0.000 / keyword[0] fischer / docs[0] 616 / hits[0] 1214 /
Kanadaja, vendi i parë i G7-së që do legalizojë marijuanën
  • 2018-06-06

Kanadaja, vendi i parë i G7-së që do legalizojë marijuanën

Bota i ka kthyer sytë nga Kanadaja, e cila po përgatitet të kthehet në vendin e parë anëtar të G7-s që legalizon marijuanën. Vendi e ka ligjëruar tashmë përdorimin e hashashit për arsye mjekësore, por hapi i radhës do të jetë legalizimi i plotë i tij. Të enjten, Kanadaja përfundo

DËSHTIMI I NJË GJENERATE NË JUGOSLLAVI
  • 2018-06-04

DËSHTIMI I NJË GJENERATE NË JUGOSLLAVI

Ndoshta studentët në qershor 1968 në Beograd nuk e dinin aq mirë në fillim se çfarë dëshironin. Por ata e dinin shumë mirë se kundër kujt ishin. Ata protestonin kundër rritjes së pabarazisë, kundër ndalimeve të shprehjes së mendimit dhe dhunës brutale të policisë. Në ditët e qe

Zhgënjejnë italianet, Ajdareviç shënon golin e mbrëmjes
  • 2018-02-16

Zhgënjejnë italianet, Ajdareviç shënon golin e mbrëmjes

Pas 15 minutash lojë në Kopenhagen, Atletico Madridi e pa veten në disavantazh, por më pas, skuadra e Simeones arriti të shënojë plot 4 herë, për të fituar takimin me rezultatin final 1-4. Niguez, Gameiro, Griezmann dhe Vitolo shënuan për spanjollët, duke zhvlerësuar golin e Fischer p

No Pic available
  • 2017-11-29

Bernd Fischer: Qeveria greke është përpjekur ta mbajë poshtë qilimit çështjen çame

Të premten në mbrëmje në orën 20:35 në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi Dervishi në Televizionin Shqiptar është i ftuar historiani Bernd Fischer. Duke komentuar çështjen çame, në një fragment të bërë publik Fischer thotë: Qeveria greke është përpjekur ta mbajë Çamërin

No Pic available
  • 2017-08-02

NASA kap super-tajfunin më të çuditshëm e të fortë të vitit

Astronautët në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), kanë ndarë disa imazhe frymëzuese të një prej stuhive më të forta të vitit, super Typhoon Noru.  Typhoon Noru pritet të godasë këtë fundjavë Japoninë jugore, duke i dhënë fund një udhëtimi të gjatë dhe

No Pic available
  • 2017-07-25

Ismail Kadare: Një rrëfim për letërsinë, Shqipërinë komuniste dhe Nobelin e munguar

Vjollca Hajdari, (gazetare, politologe, etnologe dhe perkthyese në Berlin), ka intervistuar shkrimtarin Ismail Kadare me rastin e botimit nga Fischer Verlage, të romanit E penguara, përkthyer nga Joachim Rëm. Intervista është marrë në kafenenë e preferuar të shkrimtarit Le Rostand, ku ka q

Dosjet e fshehta kundër Ismail Kadaresë
  • 2017-07-25

Dosjet e fshehta kundër Ismail Kadaresë

Shkrimtari i madh rrëfehet për gazetën gjermane Die welt Shkrimtari Ismail Kadare  është intervistuar me rastin e botimit nga Fischer Verlage, të romanit E penguara, përkthyer nga Joachim Rom. Intervista është marrë në kafenenë e preferuar të shkrimtarit Le Rostand, ku ka qenë së bas