Rezultate te kerkimit per termin: +Fisnik +Qyteza

Meta: total 13 / total_found 13 / time 0.000 / keyword[0] fisnik / docs[0] 5288 / hits[0] 6787 / keyword[1] qyteza / docs[1] 837 / hits[1] 977 /
ARTI  URË BASHKIMI
  • 2016-09-12

ARTI URË BASHKIMI

-Në festivalin interkulturor në Riva del Garda- Nga Ndue Lazri Bukuritë që na shpalosen bregut të Liqenit të Gardës janë të panumërta dhe befasuese. Rruga ndjek përthyerjen e bregut shkëmbor, që prej mijëra vjetësh debaton herë ëmbël e herë ashpër me valët e kaltra. Aty-këtu r

Poetja italiane Izabela, pasardhësja e Skënderbeut
  • 2016-07-09

Poetja italiane Izabela, pasardhësja e Skënderbeut

Poeteshës Izabela Kastrioti (Scanderbeg) nuk i çel vend me përfillje të dukshme vetëm Enciklopedia italiane e Njerëzve të Shquar. Emri i saj, me një vëllim jo të vogël shpjegues, gjendet edhe në fjalorin enciklopedik të famshëm italian, Treccani. Aty shkruhet se CASTRIOTA SCANDER

Është bekim të jetosh me identitet
  • 2015-11-10

Është bekim të jetosh me identitet

RAHIM OMBASHI Për qytezën e Dardhës korçare është shkruar, është folur jo më pak, janë dhënë pamje apo fotografi dhe mirë është bërë. Por qyteza malore duhet parë edhe si mjedis ku komunikimi i lirë krijoi faktin që i paraprin fenomenit. Matematikani Warren Weaver ka dhënë kë

Bekimi me identitet
  • 2015-11-06

Bekimi me identitet

Nga Prof. Asoc. Dr. Rahim OMBASHI Për qytezën e Dardhës korçare është shkruar, është folur jo më pak, janë dhënë pamje apo fotografi dhe mirë është vepruar, por qyteza malore duhet parë edhe si mjedis ku komunikimi i lirë krijoi faktin që i paraprin fenomenit. Matematikani War

Vendlindja i rikthen borxhin Petro Markos
  • 2013-11-25

Vendlindja i rikthen borxhin Petro Markos

Aleksandër Çipa Në qershor të vitit 2004, ndërsa Safo Marko më dhuronte librin e Petro Markos Intervistë me vetveten (Retë dhe gurët), me dedikimin: Aleksandrit, birit të Bregut, dhe birit të Lefterit zemër-zjarr, bashkudhëtar në art me Arianitën dhe Madun, fëmijët e Petros, luftët

Si u internua në Kote anëtari i Byrosë Politike, Abdyl Këllezi
  • 2013-09-17

Si u internua në Kote anëtari i Byrosë Politike, Abdyl Këllezi

Si u ekzekutua ish zëvendëskryeministri. Si iu dha lajmi familjarëve   Gëzim Llojdia Kota është një qytet, por dhe një fshat. Ndodhet buzë Shushicës dhe ka një vjetërsi moshe prej 50 vjet. Është krijuar si fillim fermë blegtorale e Llakatundit aty nga viti 61. Më vonë ndahet dhe b

Shqiperia e nje milion te papuneve
  • 2011-11-03

Shqiperia e nje milion te papuneve

Edi Rama - Prej fillim korrikut të nxehtë, më prek vëmendjen ngjarja e rëndë e grevës së urisë së minatorëve në Bulqizë, protestat e përplasjet e tyre me pol