Rezultate te kerkimit per termin: +Fjalor

Meta: total 1000 / total_found 2518 / time 0.001 / keyword[0] fjalor / docs[0] 2518 / hits[0] 3486 /
No Pic available
  • 2017-06-21

Nga Armir Shkurti/ Sikur Krishti të qe tradhëtari? Ese mbi tradhëtinë e lideri

E gjitha nisi nga një batutë blasfemike imja: Të qe në Shqipëri, Juda sdo qe tradhëtori por i tradhëtuari. Kot për argëtim kafeje nisëm tjerrjen: Ore vërtet, po sikur tradhëtar të qe Jezusi?  Po çkuptim ka që lideri të krijojë një grup, ta udhëheq atë, me qëllimin për ta tradh

No Pic available
  • 2017-06-12

The Guardian: Vetëvendosje përfaqëson shpresën për qytetarët e Kosovës

Vetëvendosje përfaqëson shpresën për qytetarët e Kosovës të lodhur nga koalicioni i komoditetit midis ish-kryekomandantëve dhe administratorëve ndërkombëtarë, shkruan The Guardian, transmeton Zeri.info në Kosovë. Britania e Madhe nuk është vendi i vetëm që ka përjetuar zgjedhje t

Moikom Zeqo: Mbi një esse të pazakontë të Eqrem Çabejt për Fan Nolin
  • 2017-06-10

Moikom Zeqo: Mbi një esse të pazakontë të Eqrem Çabejt për Fan Nolin

Nga Moikom Zeqo Dijetari Eqrem Çabeji gjatë jetës së tij, i ka shkruar disa portrete, me një stil epigramatik, për figura të mëdha të kulturës shqiptare dhe botërore. Ai ka shkruar katër shkrime të shkëlqyera për Maximilian Lambertz. Ka shkruar për Nobert Joklin, për Angelo Leotin,

No Pic available
  • 2017-06-07

Analiza/ Hipokrizia e Ramës me Metën. Presidenti ka humbur qetësinë dhe dashurinë

Analisti Andi Bushati në një analizë të tijën ka komentuar sot situatën politike në vend. Bushati pohoi se Rama është shqetësuar për qëndrimin e presidentit të ri, Ilir Meta në fushatën elektorale. Mes të tjerash analisti thekson se tashmë Meta e ka humbur figurën e tij ka humbur q

No Pic available
  • 2017-06-06

Maturantët, një votë baraz me një tezë provimi, grushte e shqelma mbi zyrtarin e Ministrisë

Ish kryeministri Sali Berisha akuzon për dhunë kreun e bashkisë së Fushë-Krujës dhe vëllain e tij se kanë dhunuar sekretarin e përgjithshëm të Ministrisë së Arsimit. Sipas një arsimtareje dixhitale që ka dërguar mesazh tek Berisha, vëllai i Artur Bushit dhe shefi i komisariatit, kan

No Pic available
  • 2017-06-05

El Dorado, e vërteta prapa legjendës

Ëndrra e El Dorados, një qytet i humbur me flori, çoi shumë konkuistadorë drejt një kërkimi të pafrutshëm nëpër pyjet dhe malet e Amerikës së Jugut. Por gjithçka ishte thjeshtë dëshirë e ethshme. I florinjti në të vërtetë nuk ishte një vend, por një person siç e konfirmojnë

No Pic available
  • 2017-06-03

Edmond Tupja: Nuk përkthej dot, nëse nuk vuaj  

  Përkthimi për mua është vuajtje. Nëse nuk është i tillë, atëherë nuk e ndjej. Edmond Tupja një nga emrat e njohur të shqipërimit,u shpreh kështu në bisedën e radhës së takimeve Letërsia dhe Qyteti. Ka gjithnjë një histori në lidhje me shkrimin. Tek ty si ndodhi? Eshtë