Rezultate te kerkimit per termin: +Fjalori

Total: 1701
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:20.788Z

Fjalori elektronik i shqipes

Në ditën kur festohet 7 Marsi, dita e mësuesit, fjalori i gjuhës shqipe vjen për publikun në një botim të parë të tij në versionin elektronik. Ai bazohet mbi botimin e vitit 2006 të Akademisë së Shkencave dhe Institutit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.890Z

Botohet fjalori i parë Persisht - Shqip

Tashmë shqiptarët do të kene mundësinë që të përkthejnë ne mënyrë individuale edhe në gjuhën perse. Kolegji iranian 'Saadi' në Tiranë ka promovuar fjalorin e parë Persisht - Shqip. Drejtori i Kolegjit 'Saadi', Amir Husejn Asgari tha se procesi i përgatitjes së këtij fjalori ka z

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.639Z

Promovohet fjalori i parë arabisht-shqip

Sot, datë 22 maj 2010, në sallën “Aleks Buda” të Akademisë së Shkencave u promovua fjalori i parë arabisht-shqip, i botuar në Shqipëri. Ky fjalor, me autor Sulejman Tomçini dhe botim i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, përmban 70.000 fjalë e shprehje të g

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:22.748Z

Fjalori i gjuhes shqipe, tashme ne forme elektronike

Fjalori i Gjuhes Shqipe, per here te pare eshte i aksesueshem edhe ne forme elektronike. www.fjalori.shkenca.org, eshte adresa online ku mund te gjendet fjalori me 53 mije njesi. Ky eshte fjalori i pare online, i cili u ofrohet perdoruesve ne te gjitha trojet mbareshqiptare me prurje te reja gjuheso

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.882Z

Botohet fjalori bullgarisht-shqip

Tiranë, 19 shtator, NOA - Doli në qarkullim nga Shtëpia Botuese Toena, pas më shumë se gjysmë shekulli, Fjalori bullgarisht-shqip me autor Enkele Hajnaj dhe redaktore Sofia Popova. Kujtojmë se fjalori i parë i këtij lloji është ai i vitit 1959 botuar në Bullgari me autor Thoma Kac

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:02.510Z

Botohet Fjalori Drejtshkrimor me 75000 fjalë

Mbas “Fjalorit të parë Drejtshkrimor të Gjuhës Shqipe”, botuar në vitin 1976 me rreth 38 mijë fjalë, një tjetër fjalor i ri me rreth 75 mijë fjalë është botuar kohët e fundit nga gjuhëtarët Ali Dhrimo e Rami Memushaj dhe është promovuar gjithashtu në Universitetin e El

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:16.257Z

“Fjalori i Drejtësisë”, Uka: Ndihmesë për jurisprudencën

Fjalori i Drejtësisë do të jetë një ndihmesë edhe për ekspertët e drejtësisë. Autori i këtij fjalori, Njazi Uka i ftuar në studion e “Ora News”, e ka konsideruar këtë libër të rëndësishëm p&eum

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama