Rezultate te kerkimit per termin: +Fjalori

Meta: total 1000 / total_found 1710 / time 0.001 / keyword[0] fjalori / docs[0] 1710 / hits[0] 2424 /
EZOPI, SOKRATI, DHE GJUHA E PAKAFSHUAR E BULIZMIT POLITIK!
  • 2019-03-26

EZOPI, SOKRATI, DHE GJUHA E PAKAFSHUAR E BULIZMIT POLITIK!

Nga ILir ÇUMANI Ezopi, fabulisti më i shquar i të gjitha kohërave, është një nga rrëfenjësit më interesant, i cili, me filozofinë e tij të konceptuar dhe të ndërtuar nga përvoja e tij personale e jetësore si skllav, tërhoqi vëmendjen e mbarë njerëzimit, duke e përcjellë atë br

Murrizi flet si deputet i PS: Boja kundër Ramës, akt rrugaçëror!
  • 2019-02-28

Murrizi flet si deputet i PS: Boja kundër Ramës, akt rrugaçëror!

Sinjalet afrimi mes ish-deputetit të PD-së, Myslim Murrizi dhe Partisë Socialiste që qeveris vendin. I ftuar në emisionin Arena, Murrizi deklaron se nuk ka votuar asnjëherë Gramoz Ruçin si kryetar i Kuvendit, por nga ana tjetër ka sulmuar sulmin me bojë që iu bë Ramës pak javë më par

Llaxore e baxhellë, Fuga ironizon shthurjen e gjuhës në Parlament: Çfarë turpi!
  • 2019-02-09

Llaxore e baxhellë, Fuga ironizon shthurjen e gjuhës në Parlament: Çfarë turpi!

Parlamenti shqiptar është kritikuar vazhdimisht për gjuhën e përdorur, e cila shpeshherë nuk i përngjan asaj të një institucioni që duhet të ishte tempull demokracie, por asaj të një gheto-je bandash, ku sheh veç banditizëm, sharje dhe ofendime personale. Ashtu siçc është bërë tr

Matis  ballë telajos gjer në ditën e fundit
  • 2018-12-27

Matis ballë telajos gjer në ditën e fundit

Edhe pse në moshë të thyer dhe shumë i sëmurë, dukej se plaku Matis (Henri Matisse) nuk donte të hiqte dorë nga piktura dhe peneli i tij. Atje në Nice, ku ishte vendosur prej vitesh dhe ku punonte së fundi në një dhomë hoteli, ai donte ta çonte deri në fund aventurën e tij pikturale,

Pse kur shajmë na bën mirë për shëndetin (mendor)
  • 2018-12-14

Pse kur shajmë na bën mirë për shëndetin (mendor)

Që nga fëmijëria, ne mësohemi të mos themi fjalë të këqija, edhe pse një hulumtim i bërë në SHBA ka zbuluar se fjalët e këqija përbëjnë gati një për qind të fjalorit të përditshëm. Mundësitë për të shqiptuar keqkuptime të papërshtatshme në kohë të gabuara janë mjaft

Dhuna në protestë, Vasili: U provokua nga fjalori i Ramës
  • 2018-11-23

Dhuna në protestë, Vasili: U provokua nga fjalori i Ramës

Kreu i grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili bën fajtor kryeministrin Rama për degradimin e protestës së një dite më parë në përplasje fizike mes tyre banorëve të zonës së Astirit dhe policisë. Në vijim edhe të situatave shumë të rënda që kryeqyteti ka provuar dje për shkak

Krijimtaria e Midhat Frashërit në një ekspozitë (Foto)
  • 2018-11-13

Krijimtaria e Midhat Frashërit në një ekspozitë (Foto)

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, me rastin e kthimit në atdhe të eshtrave të personalitetit të shquar të letrave shqipe dhe të kulturës mbarëkombëtare, Midhat Frashëri, në kuadër të javës përkujtimore në 110-vjetorin e Kongresit të Manastirit, hapi ekspozitën që përmbledh ve