Rezultate te kerkimit per termin: +Fondacioni +Kosovar

Meta: total 131 / total_found 131 / time 0.001 / keyword[0] fondacioni / docs[0] 3990 / hits[0] 5976 / keyword[1] kosovar / docs[1] 32779 / hits[1] 51881 /
FOTOT/ Trazirat në Lushnjen e Mario Kempesit: Si nisën revoltat e vitit 1997 me poshtërimin e Tritan Shehut
  • 2017-01-26

FOTOT/ Trazirat në Lushnjen e Mario Kempesit: Si nisën revoltat e vitit 1997 me poshtërimin e Tritan Shehut

Në media këto ditë është rikthyer historia e trazirave të Lushnjes dhe poshtërimi që iu bë Tritan Shehut. Në librin e tij Shqipëria e re, publicisti amerikan Fred Abrahams, i cili ka kaluar një pjesë të jetës së tj në Tiranë si veprimtarë i të drejtave të njeriut, sjell gjit

Në prag të një debati për veteranët e luftës në Ballkan
  • 2016-08-29

Në prag të një debati për veteranët e luftës në Ballkan

Festivali "Mirëdita, dobar dan!" 2016 vazhdon organizimin e aktiviteteve në Kosovë përmes programit të debateve publike që ka për qëllim të ekzaminojnë marrëdhëniet kritike midis Kosovës dhe Serbisë, nga pikëpamja e të kaluarës, si dhe nga perspektiva e bashkëpunimit në fushën e

Fondacioni Project Hope vazhdon traditën në ndihmën e shëndetësisë kosovare
  • 2016-04-25

Fondacioni Project Hope vazhdon traditën në ndihmën e shëndetësisë kosovare

Fondacioni amerikan "Project Hope", Shoqata "Abbvie" dhe Shoqata e Fibrozës Cistike po e ndihmojnë shëndetësinë kosovare me mbështetje me donacione të ndryshme që për rezultat ka sigurimin e terapisë së vlefshme për pacientët kosovarë. Ky bashkëpunim u diskutua sot gjatë një takimi

BE dhuron 4.2 mil  për përkrahjen e shoqërisë civile në Kosovë
  • 2016-04-21

BE dhuron 4.2 mil për përkrahjen e shoqërisë civile në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë/Përfaqësuesi Special i BE-së, sot ka shpallur shtatë grantet e reja në mbështetje të organizatave të shoqërisë civile në Kosovë. Këto projekte të dhëna së fundi do të mbështesin organizatat e shoqërisë civile në krijimin e koalicioneve afat

Kërcënimi nga ISIS, përballë institucioneve tona të sigurisë
  • 2016-04-11

Kërcënimi nga ISIS, përballë institucioneve tona të sigurisë

ALBAN ZENELI Duke analizuar situatën e krijuar nga kërcënimet dhe sulmet e ISIS kundër vlerave të qytetërimit perëndimor, e gjykoj se është detyrë e të gjithë ekspertëve dhe specialistëve të sigurisë të kontribuojnë në ndërgjegjësimin e opinionit publik dhe drejtuesve shtetëro

Instrumenti i Para-anëtarësimit ndihmë e çmuar për Kosovën nga BE-ja
  • 2016-03-23

Instrumenti i Para-anëtarësimit ndihmë e çmuar për Kosovën nga BE-ja

Zëvendësministri i Integrimit Evropian, Ramadan Ilazi, mori pjesë në tryezën e organizuar nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile (KCSF), me temë "Sfidat e absorbimit të fondeve të paraanëtarësimit të BE-së në Kosovë nën Kornizën Financiare Afat-mesme 2014-2020". Me këtë rast,

Dokumentari N shpi tre shfaqet në Ukrainë
  • 2016-03-04

Dokumentari N shpi tre shfaqet në Ukrainë

Në programin publik të shkollës dhe festivalit të arkitekturës "CanAction" në Kiev të Ukrainës, më 3 mars me fillim nga ora 19:00 shfaqet filmi dokumentar me regji të Bujar Berishës, "N'shpi t're". Ky dokumentar ka për temë objektin e rinovuar nga arkitekti Astrit Nixha e që është r