Rezultate te kerkimit per termin: +Fondin +Kombtar

Total: 4
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.342Z

Per Gynt do të jetë në Butrint

Ka qen nj “ndeshje” e vshtir mes organizatorve t Festivalit t Butrintit, Ministris s Kulturs n Tiran dhe Teatrit t Shkupit pr shfaqjen e “Per Gynt” t Ibsenit, me regji t Slobodan Unkovskit. Fillimisht e parashikuar pr t qen pjes e programit t festivalit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.538Z

Vendim qeverie për ti kthyer humorin kryeqytetit

“N memorien e qytetarve mbahen mend artist t shklqyer e t dashur n interpretimin e ktyre veprave, por atyre iu zhduk skena. Ky institucion i pazvendsueshm duhet t filloj t funksionoj me mbshtetjen e qeveris, pasi ai iu la tregut dhe tregu e zhduku fare”. Kto kan qen d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.858Z

MTKRS, projekt për të promovuar regjisorët e rinj

Regjisort e rinj do t ken edhe kt vit mundsin t ngjisin n skenn e Teatrit Kombtar veprat e tyre. Rreth 4 milion lek jan n dispozicion t projekteve q do t przgjidhen. Ministria e Kulturs dhe Teatri kan mar prsipr t promovojn veprat m cilsore. Nikolla Lena, Drejtor i Politikave t artit n MTKRS "A

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.326Z

Syrja Eqerem Bej Vlora, 2000 libra t rrall n fondin e art

Lidhur me traditn dhe koha kur shfaqen qartazi gjurmt e saj mesojm se tradita e ksaj bibloteke z fill hert.Prapa kohve me mjegull.Kodikt ,dorshkrimet e rralla t Himars dhe Vlors n shekujt XIII-XVI,bibloteka e Mekatit 1672,at t familjes Vlora shekulli XVIII,bibloteka e Manastirit t Zvrnecit,at t kis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.362Z

Zbulohet flamuri i luftës së Vlorës

Mbushen sot 90 vjet nga lirimi i qytetit bregdetar prej italianve. U valvit m 2 shtator 1920 Vetm rastsia na dha nj dhurat t muar: disa dit m par identifikuam flamurin q sht valvitur n Vlor m 2 shtator 1920, kur qyteti u lirua nga pushtimi italian. Ndodhi fare papritur. Po krkonim n Arkivin Qendror

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.326Z

Drita Pelingu; Aktorja e 120 personazheve-Me shpirtin e mbijetess

Ardhja Drita Pelingu(Kripa),lindi,erdhi n jet npr koh n saj t nj talenti m vital,q kaloi n nj mjedis,q zhbirohet kompleks.E lindur n Vlor,atje ku deti llapashit dallgt,prmes talentit t vet,ajo shqipton njeriun qnien e vet n koh dhe hapsir duke synuar t shaplosi botn e vet,ta sqaroj dhe ta lexoj v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.041Z

Frikë nga konkurrenca apo politika!

Ndryshimi i projektligjit për artin dhe krijimi i Qendrës Kombëtare të Artit dje në një tavolinë me artistë të fushave; miratim total, shoqëruar me pak kundërshti, me ironinë e definicionit të emërtesave, pritet të enjten të shkojë në komisionin parlamentar Mund

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama