Rezultate te kerkimit per termin: +Frngjisht

Meta: total 25 / total_found 25 / time 0.000 / keyword[0] frngjisht / docs[0] 25 / hits[0] 31 /
Projekti politik i Ismail Qemalit që nuk realizua asnjëherë
  • 2013-04-26

Projekti politik i Ismail Qemalit që nuk realizua asnjëherë

Nga Lavdosh Ahmetaj Përpara Konferencës së Paqes, një ndjenjë e fortë përgjegjësie dhe dëshire për të kontribuar me të gjitha mënyrat në favor të çështjes shqiptare kishte zënë vend veçanërisht në atmosferën e të gjithë lobimeve të shqiptarëve kudo në botë. Në këtë vo

No Pic available
  • 2010-09-01

Nëna e mirë? Ajo që ruan distancat me fëmijën

Filozofja franceze, Elisabeth Badinter, ka qen nj ndr t parat gra t lvizjes liberale feministe t viteve ‘70. N nj intervist t fundit ajo rrfen pr zhvillimet e lvizjes feministe n Perndim dhe vitet kur ajo nisi Zonja Badinter, ju keni rritur tre fmij. Keni qen nj nn e mir? Me thn t drejtn, asht

No Pic available
  • 2010-09-01

Severine Cornamusaz

“Zemr kafshe”, prtej mentalitetit patriarkal Severine Cornamusaz, regjisorja zvicerane e filmit “Zemr kafshe”, tregon detajet e realizimit t nj filmi n qendr t t cilit sht marrdhnia mes nj burri e nj gruaje, t cilt jetojn t izoluar n alpe. I vlersuar me mimin filmi m i mir pr

No Pic available
  • 2010-08-26

Kur Nënë Tereza për Shqipërinë ishte agjente e Vatikanit

Viti 1979. Për herë të parë fliste Lazër Bojaxhiu, vëllai i misionares me çmimin Nobel për paqen. <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:

No Pic available
  • 2010-08-23

Erë ndryshimesh në Korenë e Veriut?

Koreja e Veriut sht nj nga vendet m t fshehta n bot. Rrallher qllon q t dalin prej ktij ishulli komunist, informacione me t vrtet t rndsishme pr lidert, apo qeverisjen e vendit. Por s fundi qllimisht, apo gabimisht, thuhet se sht duke u kryer ndrrimi i pushteteve, pasi epoks s sundimit t liderit Kim

No Pic available
  • 2010-08-22

Çfarë lexojnë të burgosurit e Guantanamos?

T jesh nj nga 176 t burgosurit e burgut famkeq t Guantanamos sht shum e vshtir, sepse nuk ke statusin e nj t burgosuri t zakonshm q, ve izolimit, gzon edhe disa t drejta, edhe pse t limituara. N kt burg nuk lejohen vizitat nga t afrmit e familjes, nuk ka lirime me kusht, apo edhe dat pr prfundimin e

No Pic available
  • 2010-07-20

Formulari A2, degët e sigurta për një vend në universitet

Cilat janë degët që duhet të përzgjidhni, nëse rezultatet në Maturën Shtetërore nuk kanë qenë të kënaqshme Nse n provimet e Maturs Shtetrore nuk keni dal aq mir sa prisnit apo edhe nse mesatarja juaj nuk sht e knaqshme, kjo nuk do t thot q keni mbetur pa shkoll. Krejt