Rezultate te kerkimit per termin: +Fragmente

Meta: total 1000 / total_found 1098 / time 0.000 / keyword[0] fragmente / docs[0] 1098 / hits[0] 1294 /
NASA: Asteroidi Bennu ka përbërësit e nevojshëm për jetën
  • 2019-03-20

NASA: Asteroidi Bennu ka përbërësit e nevojshëm për jetën

Materialet e pasura me karbon, të domosdoshme për ndërtimin e tullave të jetës, mund të kishin mbërritur në Tokë me ndikimin e asteroideve me një përbërje të ngjashme me atë të Bennu, fosili i Sistemit Diellor të studiuar nga misioni Osiris Rex i NASA-s dhe i përshkruar në shtatë

Vrasja e Jurgen Kurtit, dalin në dritë disa prova
  • 2019-03-19

Vrasja e Jurgen Kurtit, dalin në dritë disa prova

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vrasjen e të riut Jurgen Kurti. Mësohet se 26-vjeçarit i është bërë pritë nga dy persona pranë banesës së tij, në rrugën Zef Jubani, mbrapa Postës nr.8, në Tiranë. Kurti po kthehej në shtëpi mbrëmjen e djeshme, kur dy persona qëllua

No Pic available
  • 2019-02-15

Telefonat e shqiptarit nga burgu: Merre ..X.. dhe thuaji do ta rrjep si pulë!

Foto ilustruese Shtypi grek ka publikuar disa përgjime të mafies shqiptaro-greke që vepronte brenda burgut të Koridhalos. Autoritetet kishin regjistruar përgjime telefonike të anëtarëve të bandës që ndodheshin brenda burgut, prej të cilave zbuluan përfshirjen e tyre në shumë aktivitet

Druri më i pisët se wc, por larja nuk mjafton: 5 këshilla për higjienën
  • 2019-02-13

Druri më i pisët se wc, por larja nuk mjafton: 5 këshilla për higjienën

Larja me ujë nuk është e mjaftueshme për të eliminuar mikrobet potencialisht vdekjeprurëse Duke analizuar rezultatet e një sondazhi të porositur nga rrjeti britani Sainsbury, del se 40% e të anketuarve përdorin të njëjtin mjet prerës për mish dhe perime dhe se një në dhjetë nuk e p

Ditari i Alejandrës: Dua të përqafoj egërsisht!
  • 2019-01-02

Ditari i Alejandrës: Dua të përqafoj egërsisht!

Alejandra Pizarnik, shkrimtarja e njohur argjentinase është e njohur për ditaret e saj. Më poshtë po botojmë disa fragmente nën përkthimin e Bajram Karapollit: * Të shkrush një poezi është si të shërosh një plagë të thellë. Duke përqafuar hijen tënde në një ëndërr, eshtrat e

No Pic available
  • 2018-11-07

Katër autorë shqiptarë në Panairin e librit në Vjenë

Agron Tufa Shqipëria në fokus. Nën ketë moto letërsia shqipe shkon në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Vjenë, Buchëien 2018,i cili mbahet nga datat 8 -9 nëntor. Agron Tufa, Arian Leka, Ilir Ferra dhe Lindita Arapi janë autorët që do prezantojnë letërsinë shqipe në këtë panair

Merkel: BE dhe Britania, larg marrëveshjes për Brexit
  • 2018-09-25

Merkel: BE dhe Britania, larg marrëveshjes për Brexit

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëron se BE-ja dhe Mbretëria e Bashkuar janë ende larg marrëveshjes, ndërsa i kërkon Theresa May ta shohë mirë planin Chequers. Liderja gjermane këmbënguli se biznesi duhet të sqarohet për formën që do të marrë kjo marrëdhënie në të ardhm