Rezultate te kerkimit per termin: +Franeskan

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.341Z

Votër kulture!

Lëvizja kulturore/ Hylli i Dritës, revista atdhetare, politike e kulturore, është revista e parë e botuar brenda territorit të Shqipërisë Hylli i Drits” - fazat e veprimtaris “Hylli i Drits”, revista atdhetare, politike e kulturore, sht revista e par e b

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.341Z

Viti Orvellian i Ismail Kadares

Viti 1985 ka qen nj nga vitet m t zymt pr komunistt shqiptar. N kt vit kur Shqipria humbi Vllain e Madh, ministri i vetshpallur i Ministris s t Vrtets pran Republiks Popullore Socialiste t Shqipris, Ismail Kadareja, shkroi romanin Viti i mbrapsht. Kush e ka lexuar romanin 1984 t George Orvellit e ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.483Z

Faik Konica: Albania 101 : Shkruan çdo gjë

Pas 101 vjetësh përsëritet historia, ashtu siç e ka lënë trashëgim Faik Konica, mbesat e tij janë kujtuar ta mbledhin revistën që pati jetë vetëm 13 vite Nj libr luksoz, i dendur, me ngjyr purpur shkruan n grma t arta mbi; “Albania” e Faik Konics, vit i par

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.657Z

Shkrimtari dhe ADN-ja e kombit

I matur, por me siguri dhe me profesionalizm, Mehmet Elezi po afirmohet si romancier i ADN-s shqiptare. Mbas romanit “Ujdhesa e askujt”, ku lexuesit i propozohet nj parabol origjinale e zanafills s jets sociale mbi tok, me gjith konfliktet, paradokset dhe prafrsin q p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.478Z

Shkolla e parë shqipe dhe historia e saj

Kremtimi i shkolls s par shqipe, tanim duhet deprtuar prapa hijes zyrtare t shenjimit. Sipas gjurmve dhe dokumenteve mund t flitet pr nj etap t shkollimit n gjuhn shqipe, pra paralaike, saktsisht shkolla fetare, si ngjau n Perndim dhe Lindje. Shkollimi paralaik, pra fetar, si dhe ai laik n kuptimi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama