Rezultate te kerkimit per termin: +Frankfurt

Meta: total 1000 / total_found 1795 / time 0.001 / keyword[0] frankfurt / docs[0] 1795 / hits[0] 2410 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-06-18

HELMUT KOHL / Biri dhe babai i Gjermanisë së re

Çdo gjë ishte e përgatitur, kur ai ishte i ri, për ta bërë Helmut Kohlin një profesionist të mirë të provincës gjermane. Në vend të kësaj, ai u bë një nga gjigandët e politikës botërore. Një histori e normalitetit të angazhimit qytetar, në një vend që zbuloi demokracinë pas

Borussia Dortmund fiton Kupën e Gjermanisë
  • 2017-05-28

Borussia Dortmund fiton Kupën e Gjermanisë

Borussia e Dortmundit kthehet te suksesi në Kupën e Gjermanisë, pas tre finaleve radhazi të humbura. Skuadra e Tuchel triumfoi 2-1 në finalen e luajtur në Olympiastadion të Berlinit, përballë Eintracht Frankfurt dhe për të katërtën herë në histori shpallet fituese e trofeut të dytë

Shkatërrohet banda e hajdutëve, oktapod më këmbë në gjithë Europën
  • 2017-05-24

Shkatërrohet banda e hajdutëve, oktapod më këmbë në gjithë Europën

Policia e Mynihut ka shkatërruar një superbandë ndërkombëtare hajdutësh, e cila dyshohet si autore e 1/5 së totalit të vjedhjeve të realizuara në Gjermani. Në Mynih u arrestuan 20 persona. Arrestime të tjera u realizuan në Gelsenkirchen, Münster, Villingen-Schëenningen, Hanover, Frank

Njerëzit me drama mund të shkruajnë libra
  • 2017-04-30

Njerëzit me drama mund të shkruajnë libra

Rrëfimi i shkrimtarit polak Janush L. Vishnjevski Alda Bardhyli Sot nuk po e kujtoja tamam kohën kur ti nuk ishe. Ti vepron si magjistricë mbi mua, prandaj bëj çtë të dojë zemra. Sapo u krijua mundësia, falë Parisit, pres me padurim të të shoh. Tani nuk di çtë bëj. Me pritjen. Dhe me

No Pic available
  • 2017-03-29

BE bllokon shkrirjen e bursës gjermane me atë londineze

Bashkimi Evropian ka bllokuar marrëveshjen për shkrirjen e bursës gjermane më atë londineze. Sipas tij, kjo marrëveshje do të krijonte de fakto një monopol të disa prej shërbimeve financiare. Komisionerja e Bashkimit Evropian për politikat e konkurrencës, Margrethe Vestager tha se Ekonom

No Pic available
  • 2017-03-22

Kreu i Eurogrup: Jugu i Evropës shpenzon para për femra dhe alkool

Gjatë krizës së euros, vendet e veriut kanë treguar solidaritet me ato të prekura nga kriza. Si socialdemokrat i jap shumë rëndësi solidaritetit, por ndërkohë ka edhe detyrime, nuk mund të shpenzosh të gjitha paratë për alkool e femra dhe pastaj të kërkosh borxh.  Është kjo de