Rezultate te kerkimit per termin: +Frederik +Rreshpja

Meta: total 59 / total_found 59 / time 0.000 / keyword[0] frederik / docs[0] 1551 / hits[0] 2194 / keyword[1] rreshpja / docs[1] 67 / hits[1] 118 /
In Memoriam/ Gilman Bakalli: Beteja më e vështirë? Me veten! Do doja të vdisja sa hap e mbyll sytë
  • 2016-10-09

In Memoriam/ Gilman Bakalli: Beteja më e vështirë? Me veten! Do doja të vdisja sa hap e mbyll sytë

Cila është pika më e thellë e mjerimit për ty? Nuk e kam provuar! Do të duhej të ishte një pikë, në të cilën nuk ekziston shpresa, por kjo pikë është praktikisht e paarritshme, sepse sado thellë të jesh zhytur në mjerim, shpresa nuk shuhet asnjëherë se nesër lind një ditë e

No Pic available
  • 2016-04-05

Ura bashkëpunimi të Lutfi Vatës

 (Libri: Lutfi Vata – frymëzim për Ardhmërinë) Nga Petrit Palushi Libri Lutfi Vata – frymëzim për Ardhmërinë, i gazetarit Ruzhdi Jata është një profil për Lutfi Vatën, veprimtarin e njohur në Londër. Është libri për një misionar të përkorë, bash për dritën e kthj

Një kujtesë e bukur që dhemb
  • 2016-02-12

Një kujtesë e bukur që dhemb

(Petrit Palushi, Frederik Rreshpja që se kuptuam kurrë) Nga Kliton Nesturi Sa herë që dëgjoj muzikën e Guy Farley që ka kompozuar për filmin Modiliani, më shpërfaqen bashkë kujtesa dhe harrimi, ikja dhe pengu, tokësorja dhe Universi, mizerja dhe Përjetësia. E gjithë kjo kolonë zanore

Frederik Rreshpja: Si e parashikoi vdekjen e tij
  • 2016-02-09

Frederik Rreshpja: Si e parashikoi vdekjen e tij

Në dhjetëvjetorin e ndarjes nga jeta, Petrit Palushi sjell në një libër bisedat me poetin në Kukës Petrit Palushi e kujton ende telefonatën me piktorin Rexhep Ferri nga Prishtina. Ishte 11 nëntori i vitit 2005, kur ai e telefonoi duke i thënë se një miku i tij, poeti Frederik Rreshpja, i

Gazmend KRASNIQI, për kënaqësinë e krijimit
  • 2016-02-08

Gazmend KRASNIQI, për kënaqësinë e krijimit

Një roman jo si gjithë të tjerët. Një roman rregullathyes. Romani i lumturisë e ka titulluar autori Gazmend Krasniqi, ndalesën e tij të radhës, në rrugëtimin vetjak në kërkim të gjetjeve letrare. Dhe në fakt çfarë kërkohet në të, çfarë mëtohet prej personazheve është LUMTURI

Gazmend Krasniqi, për kënaqësinë e krijimit
  • 2016-02-08

Gazmend Krasniqi, për kënaqësinë e krijimit

Një roman jo si gjithë të tjerët. Një roman rregullathyes. Romani i lumturisë e ka titulluar autori Gazmend Krasniqi, ndalesën e tij të radhës, në rrugëtimin vetjak në kërkim të gjetjeve letrare. Dhe në fakt çfarë kërkohet në të, çfarë mëtohet prej personazheve është LUMTURI

Si më goditën me shufër hekuri në 1991, pse më erdhi në dhomë një vajzë e bukur
  • 2015-11-19

Si më goditën me shufër hekuri në 1991, pse më erdhi në dhomë një vajzë e bukur

"A mund të quhet Atdhe një vend ku përpiqen të të vrasin pas shpine, tinëzisht, me një shufër hekuri në kokë?". Kjo është ajo dilema që i është vërtitur në kokë prej vitesh, qysh se ndodhi ai sulm diku në vitin 1990 apo 1991. Rudolf Marku nuk mund ta mohojë se diktatura i ka lë