Rezultate te kerkimit per termin: +Frida +Kahlo

Meta: total 24 / total_found 24 / time 0.000 / keyword[0] frida / docs[0] 155 / hits[0] 286 / keyword[1] kahlo / docs[1] 24 / hits[1] 43 /
Arti, pas fytyrës së një gruaje
  • 2017-06-19

Arti, pas fytyrës së një gruaje

Alda Bardhyli Arti i vërtetë gjithnjë është fshehur pas fytyrës së një gruajeapo të një burri. Kur Frida Kahlo humbi bashkëshortin e saj, artistin Diego Rivera, ajo e vizatoi dhimbjen kudo Tablotë e mëdha të lëna përgjysmë në studion e saj, ajo i shndërroi në piktura ku ndihej aq

15 foto të mrekullueshme nga e shkuara që nuk i gjeni në asnjë libër historie
  • 2017-05-29

15 foto të mrekullueshme nga e shkuara që nuk i gjeni në asnjë libër historie

Mes shumë fotove të trashëguara nga e shkuara, ka nga ato që kanë brenda histori të mëdha jete. Ato janë dëshmitare të heshtura të ngjarjeve dhe atmosferës së një tjetër epoke, tashmë të humbur përgjithmonë. Ne kemi bërë bashkë një seri fotosh të këtij lloji. Smund të ndër

Në ankand piktura e rizbuluar e Frida Kahlo-s
  • 2016-11-15

Në ankand piktura e rizbuluar e Frida Kahlo-s

Një pikturë e Frida Kahlo-s, që nuk është ekspozuar kurrë më parë dhe vendndodhja e të cilës ishte e mistershme, ka dalë në dritë dhe do të shitet në ankand javën e ardhshme në Nju Jork. “Vajza me varëse”, një pikturë në vaj e vitit 1929, do të dalë në ankand në

No Pic available
  • 2016-10-07

Dhjetë leksione dashurie dhe jete nga Frida Kahlo

“A mund të shpiken folje? Dua të të them një: Unë të qiell ty, kështu krahët e mi shtrihen të stërmëdha për të të dashur pa masë. Jeta e Frida Kahlos ishte e mbushur plot me emocione. Ishte një grua që mësoi që herët dhe kishte tentacione kontroverse. E mbushi biografinë e

Letërkëmbim në kohën e kolerës
  • 2016-07-16

Letërkëmbim në kohën e kolerës

Rigel Rizaj Në rregull, po martohem me ju po të më premtoni se sdo të më jepni të ha kurrë patëllxhanë me zor, qe përgjigjja që Fermina Daza dërgoi të shkruar me laps në një copë letre të grisur nga cepi i fletores. Një përgjigje komike në përmbajtje, por e mbarsur me një naivi

Nga Clintonët tek Beyonce dhe Jay Z: 10 çiftet më të fuqishme në histori
  • 2016-02-15

Nga Clintonët tek Beyonce dhe Jay Z: 10 çiftet më të fuqishme në histori

Nga Clinton-ët tek Beyonce dhe Jay Z, ja kush janë dyshet më dinamike Hughes dhe Plath njihen si çifti i poezisë, ndërsa marrëdhënia midis Sartrit dhe de Bëvuar nuk do të quhej aspak e tillë nëse ajo nuk do të ishte e komplikuar. Ata nuk u martuan kurrë, nuk patën kurrë fëmijë dhe

Mos u zhgënjeni....Ja si ka qënë Salma Hayek në audicionin e parë (Foto)
  • 2016-02-03

Mos u zhgënjeni....Ja si ka qënë Salma Hayek në audicionin e parë (Foto)

 Sa herë qe Salma Hayek shkel në tapetin e kuq, nuk ka sesi vëmëndja mos të jetë tek ajo, ndërsa format e kolme e bëjnë të diferencohet nga mjaft kolege të saj. Ndërsa tashmë linjat e saj janë perfekte, imazhi i saj nuk ka q&