Rezultate te kerkimit per termin: +Fsheht +Britanik

Meta: total 473 / total_found 473 / time 0.001 / keyword[0] fsheht / docs[0] 11377 / hits[0] 14994 / keyword[1] britanik / docs[1] 19698 / hits[1] 29198 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-05-17

Taylor Swift në një romacë të fshehtë me aktorin Joe Alwyn

Taylor Swift nuk iu është dashur shumë kohë për të harruar ish të dashurin e saj Tom Hiddleston. Këngëtarja, vetëm disa muaj pas ndarjes më të, ka filluar një romancë me aktorin e famshëm britanik Joe Alwyn. Bukuroshja 27-vjeçare dhe aktori thuhet se dalin me njëri-tjetrin në Lond

Çfarë ka ndodhur më 26 prill?
  • 2017-04-26

Çfarë ka ndodhur më 26 prill?

570 – Lindi Muhamedi – burime të tjera sugjerojnë 20 prillin, sipas kalendarit hënor islamik. Muhamedi lindi në Mekë dhe jetoi atje për rreth 52 vitet e para të jetës së tij (570-622). Kjo periudhë është përgjithësisht e ndarë në dy faza; para dhe pas zbulimeve profetike.

No Pic available
  • 2017-04-12

Çfarë ka ndodhur më 12 prill?

467 Anthemius (Anthemi) vjen në krye të Perandorisë Romake të Perëndimit. Ai i përkiste familjes fisnike ilire Prokopia, nga e cila kishin dalë disa oficerë të lartë, si civilë dhe ushtarakë. Gjyshi i Anthemit, ishte nip i Konstandinit të madh. 1204 – Kryqtarët e Kryqëzatës s

Wallis Simpson / Gruaja që rrëmbetu Mbretin dhe tronditi botën
  • 2017-03-04

Wallis Simpson / Gruaja që rrëmbetu Mbretin dhe tronditi botën

Një spiune misterioze, në gjendje të joshë diktatorë dhe mbretër. Mbajti në ankth Londrën dhe Berlinin në vitet tridhjetë. Ndoshta kishte një projekt të fshehtë: sjelljen e kryqit të thyer në Britaninë e Madhe. Eshtë e njohur mbi të gjitha, për arsye se ishte shkaku i heqjes d

Ahmet Zogu i kërkoi Italisë 2 milionë lireta, për të rimarrë pushtetin
  • 2017-02-19

Ahmet Zogu i kërkoi Italisë 2 milionë lireta, për të rimarrë pushtetin

Kujtimet e kryediplomatit italian Aleksandër Lessona Historia ka folur shumë pak e shpesh me kontradita mbi prillin e vitit 1939-të, ku ushtria italiane zbarkoi në Shqipëri. Mjaft historianë u shndërruan në lektorë të indoktrinuar. Është spekuluar, veçanërisht , për traktatin e fsheh

FOTOT/ Trazirat në Lushnjen e Mario Kempesit: Si nisën revoltat e vitit 1997 me poshtërimin e Tritan Shehut
  • 2017-01-26

FOTOT/ Trazirat në Lushnjen e Mario Kempesit: Si nisën revoltat e vitit 1997 me poshtërimin e Tritan Shehut

Në media këto ditë është rikthyer historia e trazirave të Lushnjes dhe poshtërimi që iu bë Tritan Shehut. Në librin e tij Shqipëria e re, publicisti amerikan Fred Abrahams, i cili ka kaluar një pjesë të jetës së tj në Tiranë si veprimtarë i të drejtave të njeriut, sjell gjit