Rezultate te kerkimit per termin: +Funksionimi

Meta: total 1000 / total_found 4520 / time 0.002 / keyword[0] funksionimi / docs[0] 4520 / hits[0] 5013 /
Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika
  • 2017-06-14

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika

BAJRAM PEÇI* Ngritja dhe funksionimi i një muzeu pranë Bankës së Shqipërisë ishte përpos se fillesa e ndikimit që ky institucion do kish në botën e kulturës e të trashëgimisë së vlerave të saj. Pas zhvillimit të para do kohe të sesionit mbi historinë e tiparet e dizanjit të kart

No Pic available
  • 2017-06-12

Civici: Reformat e qeverisë Rama patën efekt, por shtresa e mesme është rënduar me taksa

Për ekspertin e ekonomisë dhe presidentin e UET, Adrian Civici, reformat që qeveria Rama ka ndërmarrë këtë mandat kanë qenë të efektshme. Politika e taksave i ka stabilizuar treguesit buxhetorë, por shtresa e mesme është penalizuar nga taksa progresive. Ai vlerësoi si më efektiven ref

No Pic available
  • 2017-06-11

Xhepa: Reformat nuk realizuan pritshmëritë, ekonomia kriminale është zgjeruar

Eksperti i ekonomisë, Selami Xhepa, thotë se, pavarësisht reformave në këtë mandat qeverisës, rritja ekonomike mbeti shumë e ngadaltë; cilësia e investimeve publike dhe ndikimi i tyre në rritjen ekonomike është i debatueshëm; papunësia, veçanërisht midis të rinjve, është shumë e

Hapet parkingu nëntokësor te sheshi Skënderbej, Veliaj: Qytetarë e vlerësuan me notën 10
  • 2017-06-11

Hapet parkingu nëntokësor te sheshi Skënderbej, Veliaj: Qytetarë e vlerësuan me notën 10

Përveçse një qendër pedonale, sheshi Skënderbej ka tashmë edhe parkingun nëntokësor me mbi 300 vende, duke i dhënë zgjidhje problemit të parkimit të automjeteve në qendër të qytetit. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i shoqëruar nga deputeti i PS, Fatmir Xhafaj, inspek

Nga SYRIZA tek LSI, aktori Laert Vasili: Kanë të njëjtat ide
  • 2017-06-01

Nga SYRIZA tek LSI, aktori Laert Vasili: Kanë të njëjtat ide

Laert Vasilin e përzgjedhin shpesh për role politike. Petku i deputetit këtij aktori i rri mirë, por shumë pyetën nëse ai do të dëshironte ta kthente politikën në angazhimin primar kur e panë tju flasë të rinjve të LRI në Tiranë. Por takimi i tij me politikën ka qenë qëkur ai jet

RAMA-BASHA, PAKT I PËRKOHSHËM APO BASHKËPUNIM AFATGJATË?
  • 2017-06-01

RAMA-BASHA, PAKT I PËRKOHSHËM APO BASHKËPUNIM AFATGJATË?

Sadedin Mezuraj 1.Konkurenca, konflikti politik dhe kompromisi Ishte në fillimin e mandatit të tij qeverisës kur  Kryeministri Rama , në përballjen  me opozitën  e tulatur nga një milion shuplakat, nga foltorja e Parlamentit lëshoi frazën e bërë tashmë legjendare prisni, prisni, se n

No Pic available
  • 2017-05-31

Evolucioni, një teori sa e vjetër, utopike dhe e diskredituar!

Nga Miron Çako* Teoria e Evolucionit që si fjalë vjen nga latinishtja evolutio u shfaq në botë shek. XIX dhe mban si pioner dhe themelues të saj britanikun Çarls Darvin (1809-1882). Ai mbasi dështoi të studionte për mjekësi në Universitetin e Edinburgut, mbaroi në Kembrixh studimet për