Rezultate te kerkimit per termin: +Gadishullit

Meta: total 1000 / total_found 1455 / time 0.001 / keyword[0] gadishullit / docs[0] 1455 / hits[0] 1638 /
No Pic available
  • 2017-06-19

Katari alias shteti jashtë linje i Gjirit

Nga Cengiz Tomar Vendimi për sanksione ndaj Katarit, vend ky që së bashku me Omanin gjithnjë kanë ndjekur politikë të ndryshme dhe të pavarur nga shtetet e tjera të Gjirit, nën protektoratin e Arabisë Saudite, nuk ishte paramenduar se do të ishte kaq i ashpër. Ndjekja e një politike n

No Pic available
  • 2017-06-19

BE vazhdon sanksionet për Krimenë

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian kanë vazhduar edhe për një vit sanksionet për ndalimin e invenstimeve nga vendet e BE-së, në Krime. Këto sanksione që nga viti 2014 vijnë si përgjigje pas aneksimit ilegal të gadishullit ukrainas nga ana e Rusisë. Që nga a

No Pic available
  • 2017-06-06

Nëndetësja bërthamore amerikane mbërrin në Gadishullin Korean

Nëndetësja amerikane bërthamore USS Cheyenne ka mbërritur në Korenë e Jugut, udhëtim i cili vjen në mes të tensioneve të larta të gadishullit mbi programet raketore dhe bërthamore të Koresë së Veriut. Nëndetësja sulmuese me bazë bërthamore u nis nga Los Angeles për tu ankoruar n

Koreja e Veriut provokon sërish, lëshon një raketë afër Japonisë
  • 2017-05-29

Koreja e Veriut provokon sërish, lëshon një raketë afër Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë të topit Skud pranë Wonsan-it, qytet në provincën veri-perëndimore të Gangwon. Lajmi bëhet i ditur nga autoritetet e Seulit, sipas të cilave raketa ka mbuluar një distancë prej 450 km para se të përfundonte në ujërat e detit të Japonisë. Nëse

Koreja e Veriut miraton prodhimin e raketës së re KN-15
  • 2017-05-22

Koreja e Veriut miraton prodhimin e raketës së re KN-15

Lideri koreano-verior Kim Jong-un, ka aprovuar prodhimin e një rakete te re me rreze të mesme veprimi të quajtur Pukguksong-2 (KN-15). Miratimi vjen një ditë pas konfirmimit të testit raketor të cilësuar si një sukses i madh. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve, Kcna, Kim ka shprehur t

No Pic available
  • 2017-05-21

YOGA, ushtrime të thjeshta fizike, apo rituale okulte?

Nga Miron Çako Joga një praktikë shekullore e feve lindore si induizmit, janizmit, Budizmit, mbas viteve 60-të e deri më sot, gjithnjë e më shumë po transferohet përtej vendeve të origjinës Indi, Azi, dhe po demonstrohet si një risi në SHBA dhe Europë, vende me fe dhe kulturë tjetër

No Pic available
  • 2017-05-15

BBC: 30 sekondat që zhdukën dinozaurët, ndryshe do kishin mbijetuar

Gjiganti britanik BBC ka krijuar një dokumentar të ri mbi zhdukjen e dinozaurëve ku shkaku kryesor ishte goditja e tokës nga asteroid jo shumë gjigant. Por, ajo që BBC thekson është se nëse asteroidi do të kishte goditur tokën 30 sekonda më herët herët, ose 30 sekonda më vonë, pasoja