Rezultate te kerkimit per termin: +Georges +Leka

Meta: total 10 / total_found 10 / time 0.000 / keyword[0] georges / docs[0] 293 / hits[0] 340 / keyword[1] leka / docs[1] 5214 / hits[1] 11536 /
No Pic available
  • 2016-12-05

EMRAT/ Këta janë 260 drejtuesit e rinj të LSI-së

Pas votimit në Konventën Kombëtare Zgjedhore të Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë dalë edhe fituesit e anëtarëve të zgjedhur të Komitetit Drejtues Kombëtar. Në përfundim të procesit të votimit elektronik, mbajtur për dy ditë me radhë në Pallatin e Sportit, Asllan Rusi në Ti

No Pic available
  • 2014-11-15

Muharrem Hudenishti i Pogradecit, më 8 maj 1919, në dosjen e Konferencës së Paqes në Paris

1.Xhydollarët e Pogradecit i njeh historia. Ata janë udënishtas. Derë Age. Bregliqenas. Rrënjas. Të përkushtuar e të sakrifikuar për kombin e vet. Të mendjes, të pushkës. Një prej tyre është dhe Muharrem Hudënishti. Patriot i kohës. Luftëtar me merita. Burrë i zoti. I ditun,

No Pic available
  • 2014-07-01

Leka: Shqipja europiane, largstudiuesve amatorë

TIRANE- Studiuesi Georges Leka zhvilloi një takim në Paris me temë “Shqipja në Historinë e Qytetërimit Europian”. Në takim ishte i pranishëm edhe ambasadori shqiptar në Paris, Dritan Tole.  Leka shpjegoi dhe prezantoi metodën e zgjedhur duke u ndalur e mbështetur në mjaft r

No Pic available
  • 2013-11-11

Esat Pashë Toptani: Si e mbrojtëm Pogradecin e Devollin me ushtarët francezë

Para disa muajsh pata rastin të kthehesha në Shqipëri dhe të shikoja edhe njëherë varrezat e ushtarëve francezë rënë në tokën shqiptare. Paqja e kishte pushtuar atë varrezë me kryqet e bardhë e të mermertë dhe emrat

No Pic available
  • 2010-04-19

Ekspozita e piktorit Nazmi Hoxha u fal buzëqeshje njujorkezëve

19/04/2010 Një udhëtim me penel përmes stinëve në Nju-Jork Nazmi Hoxha, piktori i njohur shqiptar, që ka emigruar në SHBA këto vitet e fundit dhe që jeton në Nju-Jork, hapi në fillim të prillit ekspozitën “Natures moods”- A Journey Through The Seasons -, e cila është pritur me sh

No Pic available
  • 2010-04-03

Opera "Carmen" e Georges Bizet vjen premierë absolute në TOB

Opera botërore kanë zbritur këtë sezon në skenën teatrore. "Carmen", është opera e famshme e Georges Bizet, e cila vjen premierë absolute për publikun shqiptar, në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Janë pikërisht balerinët e njohur Enada Hoxha dhe Gerd Vaso ata, që do të sj

No Pic available
  • 2010-03-21

Info Kult

Rikthimi i Rigoletos, sfida e sopranove N datat 21, 23 dhe 24 mars, ora 19:00, Teatri Kombtar i Opers dhe Baletit shfaq opern “Rigoletto” me muzik t Verdit, libret t Francesco Maria Piave-s. Melodrama me tri akte bazohet mbi romanin "Mbreti argtohet" t Viktor Hygos, sjell dirigjentin