Rezultate te kerkimit per termin: +Gert +Ferra

Meta: total 26 / total_found 26 / time 0.000 / keyword[0] gert / docs[0] 1051 / hits[0] 1266 / keyword[1] ferra / docs[1] 802 / hits[1] 1391 /
No Pic available
  • 2019-04-09

Të përballesh me gabimet, shënime nga një shfaqje

T premten e 5 Prillit, n salln e vogl t Teatrit ArTurbina, u ngjit n skenë premiera e veprës turbulente t australianit me origjinë shqiptare, Alex Buzo. Shfaqja vjen nn regjin inovatore t t mirnjohurit Armando Bora, si dhe nn shqiprimin mbreslns t shkrimtares Diana Culi. Shfaqja rrëfen një tak

No Pic available
  • 2019-04-03

Armando Bora sjell historinë e dy burrave

Në orët e vona të natës, në një stacion të harruarr autobuzi në periferi të qytetit të Sidneit, jo larg bregut shkëmbor të oqeanit Paqësor, do të takohen Norm dhe Ahmed për të na treguar një histori të vjetër sa vetë historia e njerëzimit. Norm dhe Ahmed, vepra e shkruar nga Al

Firma e artistëve për Teatrin, Pavlina Mani: Kanë falsifikuar firmën e Pirro Manit
  • 2018-06-28

Firma e artistëve për Teatrin, Pavlina Mani: Kanë falsifikuar firmën e Pirro Manit

Një ditë më parë një letër e firmosur nga 65 artistë i drejtohej krerëve të shtetit për një Teatër të ri Kombëtar, e mes tyre ishte edhe emri i regjisorit të mirënjohur Pirro Mani, por për bashkëshorten e tij, aktoren Pavlina Mani, ky është një falsifikim i firmës së tij. Në

Vaclav Havel, këtë fundjavë në Teatrin Kombëtar
  • 2016-12-07

Vaclav Havel, këtë fundjavë në Teatrin Kombëtar

Opera për tre grosh vepra e njohur e ish presidentit të ndjerë cek Vaclav Havel do të ngjitet këtë fundjavë premierë në skenën e Teatrit Kombëtar nën regjinë e Mehmet Xhelilit. E njohur ndryshe me titullin e origjinalit Opera e lypsarit, ajo është një nga komeditë më të veçanta t

Ndoshta më vonë gjatë ditës do të qaj
  • 2016-09-17

Ndoshta më vonë gjatë ditës do të qaj

Ema Andrea sjell dramën ballkanike në Tiranë. Dramaturgë nga vende të ndryshme të Ballkanit takohen nga data 26 shtator deri më 2 tetor në skenën e Teatrit Kombëtar Tani është ora 10. 33. Shkurt. Po lexoj shënimin e agjentit tim, i cili më rrëfen se një teatër ka ndërprerë prodhim

Një tragjedi dashurie, ul perden e teatrit
  • 2016-06-22

Një tragjedi dashurie, ul perden e teatrit

Teatri Kombëtar mbyll sezonin artistik 2015-2016 “Romeo dhe Zhulieta” vepra me regji të Predrag Miki Manojllovic, e cila bëri bashkë në një skenë artistët shqiptarë dhe serbë, në një tragjedi dashurie, është vepra e fundit që u ngjit në skenën e Teatrit Kombëtar

Të zbulosh Mallkimin e fukarenjve në Teatrin Kombëtar
  • 2016-04-16

Të zbulosh Mallkimin e fukarenjve në Teatrin Kombëtar

"Asnjeri nuk është ashtu si duket", thotë Sam Shepard te "Mallkimi i fukarenjve", duke na ftuar të shohim përtej fasadës. Të shtunën mbrëma, në skenën e Teatrit Kombëtar do të ngjitet komedia e zezë "Mallkimi i fukarenjve", e konsideruar si pjesa e parë e serisë mbi tragjeditë fami