Rezultate te kerkimit per termin: +Gjeografia

Meta: total 842 / total_found 842 / time 0.000 / keyword[0] gjeografia / docs[0] 842 / hits[0] 947 /
Rama mburret me The Independent: Ja pse Shqipëria, sështë e rrezikshme!
  • 2019-03-15

Rama mburret me The Independent: Ja pse Shqipëria, sështë e rrezikshme!

Të premten, kryeministri e ka nisur duke ndarë me ndjekësit e tij në Facebook një artikull të prestigjiozes britanike The Independent, qw e cilëson Shqipërinë si një nga destinacionet kryesore qe nuk duhen lënë pa u vizituar. MIRËMËNGJES dhe me këtë artikull të bukur për Shqipëri

No Pic available
  • 2019-02-07

Albin Kurti, politikani i suksesshëm anakronik për të cilin Shqipëria ska nevojë

Nga Besart KADIA Supozoni se merrni një  biletë dhuratë për të vizituar Ishujt Samoa (shtet i pavarur që nga viti  1997) dhe shihni me sytë tuaj se ky shtet i ri është i varfër, shumë më  i varfër se shtetet fqinje të Zelandës së Re dhe të Australisë. A do të  filloni të mend

Librat jo arsimorë; Ekspertët gjejnë pasaktësitë në tekstet shkollore
  • 2018-11-22

Librat jo arsimorë; Ekspertët gjejnë pasaktësitë në tekstet shkollore

Buxheti i rritur për arsimin dhe reforma me tekstet shkollore nuk e ka zgjidhur problemin e pasaktësive të rënda që gjenden në këto tekste. Gjeografia për shkollat 9 vjeçare është e mbushur me pasaktësi të renda shkencore dhe me shifra që nuk kanë asnjë lidhje me studimet dhe statist

ÇFARË ËSHTË TRAKTATI I FORCAVE BËRTHAMORE?
  • 2018-10-24

ÇFARË ËSHTË TRAKTATI I FORCAVE BËRTHAMORE?

Presidenti Donald Trump është zotuar të tërhiqet nga një marrëveshje e rëndësishme e armëve nga periudha e Luftës së Ftohtë me Rusinë, duke akuzuar Moskën për shkelje të saj. Ja disa informacione kyçe rreth traktatit. Çfarë është INF? Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të

Mbyllja e degëve në Gjirokastër. Nuk hapen matematika, fizika, dhe gjuhë-letërsia greke
  • 2018-10-10

Mbyllja e degëve në Gjirokastër. Nuk hapen matematika, fizika, dhe gjuhë-letërsia greke

Raundi i parë i regjistrimeve në universitetin Eqrem Çabej në Gjirokastër u mbyll me një numër minimal prej 163 regjistrimesh, nga 805 studentë që ishte kuota e miratuar për këtë universitet. Degët që do të mbyllen këtë vit, sipas rektorit, Bektash Mema, janë kryesisht drejtime t

Të huajt zbulojnë parajsën në Shqipëri, mbi 3000 persona vijnë çdo vit
  • 2018-06-18

Të huajt zbulojnë parajsën në Shqipëri, mbi 3000 persona vijnë çdo vit

Dikur Shqipëria ishte e preferuar vetëm nga kinezët, sot dominojnë italianët, por nuk mungojnë as indianët e filipinasit. Çdo vit ka mbi 3 mijë kërkesa nga të huajt për tu pajisur me leje pune, ndërsa gjithsej janë 13 mijë të huaj të pajisur me leje qëndrimi. Ka disa arsye se për

Edna OBrien: Si ta lexojmë mazokizmin
  • 2018-03-30

Edna OBrien: Si ta lexojmë mazokizmin

Dikur keni thënë se, me aq sa mbani mend, keni qenë gjithnjë shkrimtare. Në cilën pikë keni filluar vërtet të shkruani letërsi? Kur them se kam shkruar që në fillim, dua të them se të gjithë shkrimtarët e vërtetë shkruajnë që nga fillimi, se prirja, makthi, është tashmë atje d