Rezultate te kerkimit per termin: +Gjeologjike +Tropoj

Meta: total 15 / total_found 15 / time 0.000 / keyword[0] gjeologjike / docs[0] 838 / hits[0] 1115 / keyword[1] tropoj / docs[1] 5459 / hits[1] 10340 /
Koha e minierës dhe koha jonë
 • 2013-06-23

Koha e minierës dhe koha jonë

Nga inxh. Besnik Fecanji New York City Na ishte njëherë … gjiganti i industrisë minerare shqiptare të qymyrgurit aty buzë Vjosës së rrëmbyer e piktoreske, pranë pyllit fantastik Karaule e qytetit të vogël të Memaliajt. Sot çdo udhëtari të rastit, turisti apo gazetari hulumtues q

Gjuhët ndërtojnë ura, urat heqin barrierat, Zeller: Rinia të angazhohet
 • 2013-06-08

Gjuhët ndërtojnë ura, urat heqin barrierat, Zeller: Rinia të angazhohet

Intervistë me zotin Hans Zeller, profesor dhe drejtues i Deutsche Abteilung-  Projekti Gjerman, në gjimnazin Sami Frashëri, Tiranë.  Gjuhët ndërtojnë ura, urat heqin barrieraSprachen bauen Brücken, Brücken zerstören Barrieren Hans Zeller, mësues gjerman për lëndët e gjeografisë dhe

Bashkëbisedim i Kryeministrit Berisha me qytetarë të Urës Vajgurore
    
    
     
 • 2013-05-30

Bashkëbisedim i Kryeministrit Berisha me qytetarë të Urës Vajgurore  

Së pari, ju përshëndes përzemërsisht dhe shpreh kënaqësinë time të madhe që jam sot këtu me ju, në këtë bisedë të hapur, një bisedë midis qytetarëve, mes atyre që flasin hapur me njëri-tjetrin. U

No Pic available
 • 2013-03-25

Intervistë me Doktorin e Shkencave Gjeologjike, zotin Isa Haklaj

25-03-2013 / Gazeta 55 Studimet aplikative të gjeologjisë t’i paraprijnë riformatimit të ekonomisë shqiptareZoti Isa, ju jeni inxhinier gjeolog me një përvojë 35 vjeçare dhe keni gradën shkencore Doktor. Jeni gjithashtu ndër intele

No Pic available
 • 2011-09-02

Në Shqipëri mund të ketë një vendburim ari

Sokol Mati Në vendin tonë funksionojnë sot 730 leje minerare shfrytëzimi, të cilat vit pas viti po rritin volumin e prodhimit minerar në vend.Ndërkaq, janë rreth 120 leje të tjera kërkim-zbulimi. Drejtori i Drejtorisë Minerare dhe Industriale pranë Ministrisë së Ekonomisë, Sokol Mati,

No Pic available
 • 2009-12-12

Kukës, ringjallet interesi për nëntokën

Industria nxjerrëse dhe ajo përpunuese e mineraleve në Kukës, e braktisur pas viteve ‘90, po rizgjohet nga ndërtimi i autostradës Durrës-Kukës-Morin. Muajt e fundit është rritur numri i kompanive vendase dhe atyre të huaja, që kanë nisur të vendosen në këtë zonë. Fusha e interesi

No Pic available
 • 2009-09-15

Interpoli; Ekstradohen dy shtetas të dënuar për vrasje

Nga Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana është bërë i mundur ekstradimi i dy shtetasve shqiptarë, të shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje. Nga Frankfurt-Gjermani, me datën 08.09.2009, nga Interpol-Tirana u krye ekstradimi drejt Shqipërisë i shtetasit shqiptar Joni Lamaj, lind