Rezultate te kerkimit per termin: +Gjergj +Elez +Alis

Meta: total 77 / total_found 77 / time 0.000 / keyword[0] gjergj / docs[0] 11279 / hits[0] 17395 / keyword[1] elez / docs[1] 1008 / hits[1] 1453 / keyword[2] alis / docs[2] 1751 / hits[2] 2871 /
Si u asgjësua beteja e Isa Boletinit tek Nëntori i dytë
  • 2016-11-28

Si u asgjësua beteja e Isa Boletinit tek Nëntori i dytë

Eriona Vyshka, specialiste në Arkivin Qendror të Filmit tregon mbi kërkimet për të gjetur pjesën e censuruar nga filmi “Nëntori i dytë” të cilën regjisori Viktor Gjika e përmend në kujtimet e tij Alda Bardhyli Fragment nga pjesa e censuruar e filmit “Nëntori i Dytë

No Pic available
  • 2016-05-21

Fluger për Erën!

Ese-analizë rreth vëllimeve poetike, Bija Erës dhe Atje, Atherë, Atdhe, të poetes dhe esseiste-s, Elinda Marku Nga Raimonda Moisiu Shkrimtari dhe poeti qëndrojnë midis hapësirës dhe universales, midis së përditshmes njerëzore dhe së kuptueshmes hyjnore, brenda lëkurës së tyre krijues

No Pic available
  • 2016-05-07

Karroca e filmit Nëntori i dytë e degraduar në garazh

Dritan Huqi: Në një vend normal ajo do ekspozohej me dinjitet diku Karroca e filmit “Nëntori i dytë”, një objekt simbol jo vetëm i kinemasë shqiptare para viteve ’90, por dhe i historisë, prej kohësh ndodhet në një gjendje të mjeruar në ambientet e ish-Kinostudios

Atë që dashuria më tregon
  • 2015-12-11

Atë që dashuria më tregon

Një koncert me veprat e kompozitorit Feim Ibrahimi me rastin e 80-vjetorit të lindjes. Në piano interpreton e bija “Atë që dashuria më tregon” quhet koncerti që do të mbahet sot në orën 19:00 në Akademinë e Arteve, në kujtim të kompozitorit të njohur Feim Ibrahimi me rasti

Krasniqi kërkon nga krerët e shtetit të gjejnë zgjidhjen e duhur për kombin
  • 2015-12-05

Krasniqi kërkon nga krerët e shtetit të gjejnë zgjidhjen e duhur për kombin

Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi, u ka shkruar një letër të hapur, kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, kryeparlamentarit Kadri Veseli dhe Presidentes së vendit, Atifete Jahjaga, përmes së cilës ka kërkuar që të të

No Pic available
  • 2015-09-29

RIZBULIMI

Rubrika/Në gjuhën tonë të bukur: shqip 1.Populli është buzëhollë. Për disa dhjetëvjeçarë në këngë popullore kanë spikatur vetëm dy autorë tekstesh. Gjokë Beci në Mirditë, Lefter Çipa në Himarë. Me gjithë vargun herë të dridhshëm e herë kërcitës, të dy këta s'k

No Pic available
  • 2015-06-08

Gjergj Elez Alia, Katallani dhe Bajlozi

Rubrika/Në gjuhën tonë të bukur: shqip 1.Bajlozi dhe katallani? Në përfytyrimin e thjeshtuar fëminor të dy janë vete (personazhe) përrallash, të dy të mëdhenj e të tmerrshëm, të dy vrasin e presin. Sipas skemës së këtij përfytyrimi, mund të ngatërrohen lehtë me njëri-