Rezultate te kerkimit per termin: +Gjergj +Fishta

Meta: total 1000 / total_found 1215 / time 0.001 / keyword[0] gjergj / docs[0] 11279 / hits[0] 17395 / keyword[1] fishta / docs[1] 2573 / hits[1] 4035 /
No Pic available
  • 2019-04-11

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

Lahuta e Malcisë bën 82 vjeç
  • 2019-04-09

Lahuta e Malcisë bën 82 vjeç

Përkujtojmë një ndër kryeveprat e letërsisë shqipe Lahuta e Malcis në 82-vjetorin e botimit të plotë të saj (8 prill 1937) Poema madhore epike Lahuta e Malcís e poetit kombëtar At Gjergj Fishta, është jo vetëm kryevepra e tij, por ndër më të rëndësishmet e letërsisë shqipe, me

No Pic available
  • 2019-03-14

30 vjet pa dramaturgun dhe aktorin Hekuran Zhiti

30 vjet më parë, në 15 mars, mbylli sytë përgjithmonë autori i shumë komedive dhe dramave, por dhe i satirave në vargje, edhe elegjive, aktor profesionist, por dhe mësues i nderuar, Hekuran Zhiti (1911 1989). Vinte nga Tomorica, nga Mali i Tomorrit ose Olimpi i shqiptarëve. Në vitin 1932

Top Story/ Varrezat katolike në Shkodër, miliona lekë për pak metra
  • 2019-03-06

Top Story/ Varrezat katolike në Shkodër, miliona lekë për pak metra

Tregtia me varret ka marrë përmasa të frikshme disa vite më parë në qytetin e Shkodrës. Këto janë varrezat katolike të Rrmajt. Ato janë shpallur monument kulture për vlerat historike dhe arkitekturore. Datojnë që në vitet 1600 dhe këtu prehen figura të njohura të kombit shqiptar. M

Pushteti i derbit, policia publikon masat para ndeshjes
  • 2019-03-01

Pushteti i derbit, policia publikon masat para ndeshjes

Në zbatim të ligjit Nr. 108/2014 Për Policinë e Shtetit, Ligjit Nr. 79/2017, për Sportet Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë, ka hartuar planin e masave për mbarëvajtjen e sigurisë dhe rendit gjatë zhvillimit të ndeshjes Tirana-Partizani e cila do të zhvillohet ditën e sotme, rreth or

No Pic available
  • 2019-02-14

Burrat shqiptarë zbrazin xhepat për Shën Valentin, ja sa kushton festa

Sado e çuditshme që mund tju duket, Po dashuria kushton. Duke marrë shkas nga 14 shkurti, Dita e Shën Valentinit që në Shqipëri, si çdo festë e importuar, ka marrë trajtë tjetër, një çift shqiptar nuk e kalon më këtë ditë vetëm me një trëndafil. Fatura është rritur aq shumë

Femra bën bashkë artistët e njohur shqiptarë
  • 2019-02-04

Femra bën bashkë artistët e njohur shqiptarë

Nga Ibrahim Kodra tek Lasgush Poradeci Leterno femminino quhet ekspozita e cila bën bashkë emra të njohur të artit shqiptar, në hapësirën e Rezidencës Italiane për të vijuar deri më 30 prill. Nën kurimin e Artan Shananit, në këtë ekspozitë do të shihen vepra nga Arben Bajo, Llambi B