Rezultate te kerkimit per termin: +Gjergj +Kastrioti +Sknderbeu

Meta: total 16 / total_found 16 / time 0.000 / keyword[0] gjergj / docs[0] 10936 / hits[0] 16806 / keyword[1] kastrioti / docs[1] 5126 / hits[1] 9572 / keyword[2] sknderbeu / docs[2] 58 / hits[2] 91 /
No Pic available
  • 2010-08-12

Kepi i Rodonit, në axhendën e turistëve të huaj

Investime për zonën bregdetare të Durrësit Kepi i Rodonit mbetet nj ndr bukurit e natyrs shqiptare, me vlera t jashtzakonshme turistike e artistike, vazhdon t qndroj e pak e shfrytzuar pr shkak t mungess s infrastrukturs rrugore, por duket se kjo situat do t ndryshoj madje shu

No Pic available
  • 2010-06-12

Muret e Krujës, I fundmi roman historik i Gjergj Zhejit

Aktualitet/ Parathënia e fundit nga Gjergj Zheji, në romanin që pritej të dilte në treg, Muret e Krujës Gjergj Zheji “Shtini durt n brez t shoshoqit qi t mani njani tjetrin e mos t’u ajn bota”. Sknderbeu (Sipas gojdhns) 1 Igumeni e la furn e holl prej

No Pic available
  • 2010-06-08

Pas Serembes, edhe Skënderbeu në San Cosmo Albanese

Dita e 2 qershorit pr banort e San Cosmo Albanese ose i njohur ndryshe edhe me emrin arbresh Strigar ishte krejt e veant. Mbrmjen e 2 qershorit, festn kombtare t Italis, ata e festuan edhe me vendosjen e bustit t Sknderbeut n qendr t komuns. Dhjetra banor nga kjo komun dhe nga k

No Pic available
  • 2010-05-31

Presidenti Topi dekoron Teatrin Kombëtar

Presidenti i Republiks, Bamir Topi dekoroi sot me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Sknderbeu”, Teatrin Kombtar me rastin e 65-vjetorit t krijimit t tij, me motivacionin: “Pr kontribut t veant n zhvillimin dhe promovimin e vlerave skenike dhe duke konsoliduar identitetin kombtar t artit dh

No Pic available
  • 2010-05-29

Konferenca për Skënderbeun, Topi: Shqiptarët së bashku u bëjnë ballë sfidave

Presidenti i Republiks, Bamir Topi, prshndeti dje konferencn ndrkombtare “Gjergj Kastrioti-Sknderbeu: historia dhe imazhi”. N kt aktivitet ku merrnin pjes personalitete t njohura, akademik dhe studiues t historis dhe t albanologjis, Topi e cilsoi Sknderbeun si nj ndr

No Pic available
  • 2010-05-14

Bllokimet e Ramës

Dua ta nis kt shrim duke prmendur disa figura t ndritura q kan ln gjurm n historin e njerzimit mbar. Perandori Kostandini i Madh n mesin e shekullit t 4-t ishte i pari perandor q u dha fund persekutimeve t kristianve n Romn e lasht dhe zyrtarizoi kristianizmin si feja e tij zyrtare. Perandori Just

No Pic available
  • 2010-04-07

Presidenti dekoron klerikët, kritika për financimet

Topi: Në Shqipëri feja të flasë shqip Katr krert e komuniteteve t ndryshme fetare n Shqipri jan dekoruar pr her t par nga kreu i shtetit, duke marr urdhrin “Gjergj Kastrioti Sknderbeu”. Por prve vlersimit t lart, nga Presidenti Bamir Topi kan ardhur edhe kritika n