Rezultate te kerkimit per termin: +Gjergj +Luca

Meta: total 39 / total_found 39 / time 0.000 / keyword[0] gjergj / docs[0] 10936 / hits[0] 16806 / keyword[1] luca / docs[1] 1263 / hits[1] 1718 /
No Pic available
  • 2017-06-24

La Stampa, reportazh për Tiranën

Kryeqyteti shqiptar, mes gjurmëve të kulturës otomane dhe qendrës së Europës, plagëve të diktaturës dhe hovit të ri elektronik Nga LUCA MORINO Një nga mënyrat për të mbërritur shpejt në zemrën e një qyteti është të bësh një vizitë në tregun ushqimor, e po ashtu edhe Tirana,

No Pic available
  • 2017-03-19

Dom Gjergj Meta: Filmat e diktaturës nxisin urrejtje, por jam kundër censurës

Fatmira NIKOLLI Dom Gjergj Meta tregon arsyet pse është kundër ndalimit të shfaqjes së filmave të Ish-Kinostudios, edhe pse në disa prej tyre, mbi klerin hidhet baltë. Duke qenë i qartë se arti dhe feja jo gjithëhere kanë ecur përkrah, Zëvendësi i Përgjithshëm i Arkidioqezës Tiran

Bora poezia që i kujton dashurinë Mevlan Shanajt
  • 2017-02-21

Bora poezia që i kujton dashurinë Mevlan Shanajt

Nuk më lë bora të shoh/çatitë e kuqe e pemët e zhveshura/por ndjej si nën të/lëviz pranvera Mevlan Shanaj, një emër i njohur i kinematografisë shqiptare I postoi këto vargje të para të poezisë Nuk më lë bora të shoh më 14 shkurt, ditën e të dashuruarve. 45 vjet më parë ato u

No Pic available
  • 2016-12-05

EMRAT/ Këta janë 260 drejtuesit e rinj të LSI-së

Pas votimit në Konventën Kombëtare Zgjedhore të Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë dalë edhe fituesit e anëtarëve të zgjedhur të Komitetit Drejtues Kombëtar. Në përfundim të procesit të votimit elektronik, mbajtur për dy ditë me radhë në Pallatin e Sportit, Asllan Rusi në Ti

Kryeministrat që arrestuan biznesmenët!
  • 2016-10-25

Kryeministrat që arrestuan biznesmenët!

Nga Bledi Mane-Public Enemy fb.com/bledi.mane instagram.com/bledimane Sa langaraqe duken keto partite politike kur sulmojne njera-tjetren per klimen dhe favorizimet e biznesit. Ia hedh njera, pret tjetra dhe vice versa. Qe te mos i bejme furca askujt lexoni me shpejtesine e eres ate cka mbetur ne

No Pic available
  • 2016-07-20

Si i hodhën në Drin eshtrat e Fishtës

Kujtimet për Fishtën në penën e Atë Zef Pllumit… Njohja kur ishte ende fëmijë, dhe si u denigrua figura e tij gjatë komunizmit Atë Zef Pllumi ishte vetëm 16 vjeç dhjetorin e vitit 1940 kur një nga personazhet më të njohura të mendimit shqip, Atë Gjergj Fishta, mbylli sytë për

Imazhe të pabotuara: Shekulli i shqiptarëve të pikturës
  • 2016-03-02

Imazhe të pabotuara: Shekulli i shqiptarëve të pikturës

Botohet "Mjeshtërit e pikturës shqiptare në vitet 1883-1944", me autor Xhoan Guga, një përmbledhje e veprave të realizuara nga brezi i piktorëve, të cilët u shkolluan në akademitë më të mira europiane. Botimi përfshin veprat më përfaqësuese të këtyre piktorëve, të njohura nga p