Rezultate te kerkimit per termin: +Gjergjit

Meta: total 871 / total_found 871 / time 0.000 / keyword[0] gjergjit / docs[0] 871 / hits[0] 1268 /
Historia e një gruaje të pazakontë
  • 2019-03-08

Historia e një gruaje të pazakontë

Sevasti Dako në kujtimet e Musine Kokalarit Sevasti Kyrias Dako është ndër femrat e para shqiptare të shkolluara. Kontributi i saj i madh është në ndërtimin e shkollës shqipe. Gruaja me flokët e zinj, e fytyrën plot jetë, kujtohet përmes kujtimeve, të ish nxënësve, për pasionin me

Ekskluzive, Franca emeton pulla postare me histori shqiptare
  • 2019-02-11

Ekskluzive, Franca emeton pulla postare me histori shqiptare

Posta Franceze ka emetuar pullën postare me imazhin e Gjergj Kastriot Skënderbeut. Ajo është dizajnuar nga piktori i njohur shqiptar Zamir Mati, i cili përpara dy vitesh çeli një ekspozitë në Paris, La Maison de lAlbanie kushtuar heroit kombëtar.  Imazhi që do të shoqërojë pullën ish

Gjej vrimë ku të futesh, nga unë nuk shpëton, shqiptari kërcënon italianin në Le Iene
  • 2019-01-28

Gjej vrimë ku të futesh, nga unë nuk shpëton, shqiptari kërcënon italianin në Le Iene

Emisioni investigativ italian LE IENE, ka sjellë mbrëmjen e sotme në vëmendje një nga plagët më të vjetra të shoqërisë shqiptare, gjakmarrjen. Një shtetas italian, Francesco Scignano ka vrarë një djalë shqiptar me emrin Gjergji. Babai i djalit të ndjerë është betuar që do të ma

Helidon Gjergji dhe Fatos Qerimaj, një performancë mbi heshtjen
  • 2019-01-17

Helidon Gjergji dhe Fatos Qerimaj, një performancë mbi heshtjen

Artistët Helidon Gjergji dhe Fatos Qerimaj bëhen bashkë në një performancë artistike, që do të vijë sot në orën 20.00 në Tulla Center. Info Jazz quhet instalacioni që do ta kthejë Tullën në një rezidencë, ku tingujt e klarinetës dhe të celularëve, thyejnë heshtjen e mbuluar nga

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin
  • 2019-01-10

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin

Sot Robert Ndrenika një prej ikonave të kinematografisë dhe teatrit shqiptar mbush 76 vjeç. Ai ka lindur më 10 janar të vitit 1942. Roli i tij i parë në kinematografi ka qenë ai i Gjergjit në filmin Oshëtim në bregdet një film i prodhuar më vitin 1966 nën regjinë e Hysen Hakanit. Në

SHTETI I LASHTË SHQIPTAR!
  • 2018-11-30

SHTETI I LASHTË SHQIPTAR!

Nga Artan FUGA Më 28 nëntor ne përluemi përpara veprës të Ismail Qemalit, dhe të gjithë përpjekjeve që rilindën shtetin shqiptar të pavarur nga Osmanët dhe që deshi të merrte një formë moderne. Por, nuk duhet harrojmë gjenezën e vërtetë të shtetit të arbrit që është në 28

Vilajeti, krahina, republika; një reportazh trans-historik për Kosovën
  • 2018-03-13

Vilajeti, krahina, republika; një reportazh trans-historik për Kosovën

Durim Abdullahu Në shumë kultura të vjetra, rrethi i përqendruar, mbahet si një simbol që ka aftësinë për të mbledhur energjitë e liga në qendër të tij. Nëse do të vizatonim një rreth të tillë në mes të hartës së Ballkanit, koka e qendrës së tij do të përfundote mbi një f