Rezultate te kerkimit per termin: +Gjermanin

Meta: total 1000 / total_found 6502 / time 0.003 / keyword[0] gjermanin / docs[0] 6502 / hits[0] 8067 /
DASHURIA E RE GJERMANO-FRANCEZE
  • 2017-06-24

DASHURIA E RE GJERMANO-FRANCEZE

Presidenti i Këshillit të BE-së, Donald Tusk bëri fjalë për një “hap historik”, edhe presidenti francez, Emmanuel Macron iu referua historisë në Bruksel. Vetëm kancelarja gjermane, e njohur për stilin e saj të përmbajtur, u mjaftua me shprehjen “një cilësi e re e bas

Mori pjesë në stërvitjen në Gjermani, kthehet ekuipazhi i helikopterit Cougar
  • 2017-06-20

Mori pjesë në stërvitjen në Gjermani, kthehet ekuipazhi i helikopterit Cougar

Në ambientet e Forcës Ajrore në Farkë, u zhvillua sot ceremonia e kthimit të ekuipazhit të helikopterit Cougar të Forcës Ajrore, i cili ishte pjesë e stërvitjes shumëkombëshe Saber Junction 17 dhe Combined Resolve VIII, që u zhvillua në Gjermani nën drejtimin e Shteteve të Bashkuara

No Pic available
  • 2017-06-18

Diplomati saudit vret me derën e Porsche çiklistin!

Një diplomat saudit nuk do të përballet me ndjekje penale për vrasje të pakujdesshme, pasi hapin derën e Porsche papritmas të marrë, duke goditur një çiklist 55 vjeçar, i cili vdiq më vonë në spital nga traumat e rënda në kokë. “Nuk më intereson nëse ai është një diplomat

No Pic available
  • 2017-06-17

Helmut Kohl, një burrë i madh shteti

Vdekjen e Kancelarit gjerman me periudhën më të gjatë në post e komenton Alexander Kudascheff. Helmut Kohl-i ishte kancelari i bashkimit të Gjermanisë dhe i bashkimit të Evropës. 16 vjet ishte ai Kancelar Federal i Gjermanisë, një çerek shekulli kryetar i CDU-së – të gjitha këto

No Pic available
  • 2017-06-17

E rrallë! Gazetat gjermane hapen sot të gjitha me të njëjtën foto dhe të njëjtin lajm

Gazetat gjermane, disa prej tyre janë më të mëdhatë në Europë, janë hapur sot të gjitha me lajmin e ndarjes nga jeta të ish-kancelarit Helmut Kohl. Foto e Kohl ka dominuar pothuasje të gjithë faqen e parë të gazetave, duke i bërë homazh një politikani, ndikimi i të cilit i tejkaloi

No Pic available
  • 2017-06-16

Kësti për Greqinë, 8.5 mld euro për të shmangur një krizë të re borxhesh

8.5 miliardë euro do ti akordohen Greqisë nga kësti i paketës së shpëtimit. Ministrat e Eurozonës arritën marrëveshjen për të zhbllokuar shumën që do të ndihmojë Greqinë të shmangë një krizë të re të borxheve. Skema aktuale e financimeve për Athinën përfundon vitin e ardhsh

No Pic available
  • 2017-06-16

Ndahet nga jeta ish-kancelari gjerman Helmut Kohl

Ish-kancelari gjerman Helmut Kohl është ndarë nga jeta në moshën 87 vjeçare. Ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Ludwigshafen, në shtetin perëndimor të Rheinland-Pfalz, shkruan gazeta Bild. Kohl e udhëhoqi Gjermaninë për 16 vjet (1982-1998), duke e bërë atë kancelarin gjerman m