Rezultate te kerkimit per termin: +Gjirokastra

Total: 4065
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:19.033Z

Përkeqësohet moti, Gjirokastra zgjohet e përmbytur

Qyteti i Gjirokastrës sot është zgjuar i mbuluar nga uji. Reshjet e dendura të shiut ka bërë që në të gjitha rrugët e qytetit të ketë probleme në qarkullim, madje disa prej tyre edhe janë bllokuar. Po ashtu nga prezenca e ujit, rruga nacionale Gjirokastër-Kakavije është bllokuar. Po

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.081Z

Gjirokastra rrezikon UNESCO-n

Ekspertet paralajmerojne se Gjirokastra po rrezikon te humbase statusin e mbrojtjes nga UNESCO per shkak te betonizimit masiv dhe zhvillimeve te pakontrolluara urbane. Gjithmone e me shume qyteti po betonizohet. Catite tradicionale po zevendesohen me cati te kuqe ose metalike dritaret

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:52.447Z

Turizmi dhe Gjirokastra

Nga Ornela Memushi Më 2005, Gjirokastra u klasifikua si pjesë e Trashëgimisë Botërore e mbrojtur nga UNESCO dhe që atëherë turizmi në këtë qytet ka pasur rritje. Është pikërisht kjo tendencë e cila ka çuar në zhvillimin e industrisë së turizmit familjar. Në një nga pjesët m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:30.027Z

A ka strategji? Gjirokastra po shembet

Dorëzohen edhe vetë monumentet. Pak ditë më parë, DRKK Gjirokastër, që kujdeset për to, ka deklaruar se 20 banesa rezultojnë në fillim të vitit 2016, në rrezik shembjeje, përveç atyre që janë shembur ndërkohë. Duket se rrënimet në këtë qytet, nuk do mbarojnë derisa muzeu të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:48.086Z

Gjirokastra 8 vjet ne UNESKO

Gjirokastra përkujton 8 vjetorin e hyrjes në UNESCO. Një ekspozitë me foto arkiteture nga 5 vende të Ballkanit përfshirë edhe Shqipërinë ka çelur siparin e aktiviteteve. Artan Shkreli thotë se Gjirokastra është vendi ideal për t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:38.213Z

Librat e rinj, Mimoza Karagjozi Kore , Gjirokastra

Mimoza Karagjozi Kore Gjirokastra Vështrim historik, gjuhësor dhe etnologjik Botimet: Dudaj Çmimi: 1200 lekë Monografia Gjirokastra, vështrim historik, gjuhësor dhe etnologjik hartuar nga Mimoza Karagjozi Kore, është një studim i thelluar për qytetin e Gjirokastrës. Mund të pohojmë se k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:34.136Z

Berati dhe Gjirokastra, “çift” në UNESKO

Berati është përfshirë në të njëjtën kërkesë me Gjirokastrën, si dy qytete mjaft të ngjashme, për të fituar statusin pasuri e trashëgimisë kulturore botërore të UNESKO-s. Megjithëse qyteti muze në Jug të vendit, Gjirokastra, e ka fituar këtë status në vitin 2005, specialistë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama