Rezultate te kerkimit per termin: +Gjon +Shllaku

Meta: total 128 / total_found 128 / time 0.000 / keyword[0] gjon / docs[0] 10178 / hits[0] 16062 / keyword[1] shllaku / docs[1] 554 / hits[1] 947 /
Festivali i Muzikës Moderne në edicionin e tij të 6-të do të prezantohet në tre qytete të ndryshme
  • 2017-06-05

Festivali i Muzikës Moderne në edicionin e tij të 6-të do të prezantohet në tre qytete të ndryshme

Pas sukseseve të shënuara ndër vite në zhvillimin që ai pati në qytetin e Shkodrës, tashmë ky eveniment muzikor me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës do të organizohet në 3 qytete ku do të dhurojë spektakël për të gjithë të publikun. Më 9 Qershor, në orën 20:00 do të nis r

FESTIVALI I POEZISË SË PABOTUME në Shkodër bashkon poetët e të gjitha trevave
  • 2017-05-17

FESTIVALI I POEZISË SË PABOTUME në Shkodër bashkon poetët e të gjitha trevave

Nga Freskida Miloti U zhvillua edicioni i 9-të i FESTIVALIT TË POEZISË SË PABOTUME në qytetin e Shkodrës, në qytetin e poetëve të shquar të letërsisë shqipe. Ky festival vjen i veçantë në çdo edicion të tij dhe me një pjesëmarrje të gjerë edhe jashtë kufijve të Shqipërisë. M

Lamtumirë bajraktarizëm!
  • 2016-12-23

Lamtumirë bajraktarizëm!

Keti Bazhdari Për këdo që e shikonte rezistencën ndaj reformës në drejtësi dhe Vetting-ut si një  ndërmarrje të përkohshme dhe të vetëm pak personave me shumë pushtet, gabohej. Ekziston dhe ka ekzistuar thuajse gjithmonë një lidhje e fshehtë, e shtrirë në kohë dhe në numë

No Pic available
  • 2016-11-23

Dalin për herë të parë elegjitë e Luigj Gurakuqit

Nga Fatmir Nikolli Të nxjerra prej Arkivit të Shtetit, përkthehen për herë të parë nga gjuha latine në gjuhën shqipe, Elegjitë e Luigj Gurakuqit. Paraqitja e Willy Kamsit, shoqëruar me dy poezi që ishin botuar në botime të tjera, por jo në atë të vitit 1940, si dhe Elegjitë, përkt

Mbahet mesha e lumturimit të 38 martirëve të kishës katolike, u vranë në komunizëm
  • 2016-11-05

Mbahet mesha e lumturimit të 38 martirëve të kishës katolike, u vranë në komunizëm

Në Shkodër po kremtohet Mesha solemne me ritin e Lumnimit të 38 martirëve të Kishës katolike të periudhës së regjimit diktatorial ateist të komunizmit. Mesha solemne, në Katedralen e Shkodrës, kryesohet nga Kardinali Angelo Amato, Prefekt i Kongregatës së Selisë së Shenjtë për Ç

PROFIL/ Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?
  • 2016-11-05

PROFIL/ Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?

63 martirët e klerit katolik shqiptar të masakruar nga komunistët në vitet 1944-1989 Nga Kastriot Dervishi Në një ditë të shënuar si kjo e nderimit të klerikëve katolikë të masakruar nga regjimi komunist, nga studimet e mia, po bëj publike listën që do gjeni më poshtë. Në përc

Mbahet mesha e lumturimit të 38 martirëve të kishës katolike
  • 2016-11-05

Mbahet mesha e lumturimit të 38 martirëve të kishës katolike

Në Shkodër po kremtohet Mesha solemne me ritin e Lumnimit të 38 martirëve të Kishës katolike të periudhës së regjimit diktatorial ateist të komunizmit. Mesha solemne, në Katedralen e Shkodrës, kryesohet nga Kardinali Angelo Amato, Prefekt i Kongregatës së Selisë së Shenjtë për Çë