Rezultate te kerkimit per termin: +Gjuhsis +Shqiptare

Meta: total 11 / total_found 11 / time 0.000 / keyword[0] gjuhsis / docs[0] 16 / hits[0] 18 / keyword[1] shqiptare / docs[1] 232587 / hits[1] 457045 /
No Pic available
  • 2010-08-17

Albanologët debatojnë në Prishtinë për gjuhën dhe letërsinë

Nga data 16 deri m 27 gusht, n Prishtin mbahet edicioni i 29-t i Seminarit Ndrkombtar pr Gjuhn dhe Letrsin Shqipe. Studiues nga vende t ndryshme t bots do t diskutojn mbi tezat dhe prfundimet e arritura gjat nj viti pr zhvillimet e gjuhs dhe letrsis. Tryeza e seminarit do t’i kushtohet Nn Tere

No Pic available
  • 2010-07-29

Kur Pipa na mbushte me ideale!

Në paradoks, Arshi Pipa nuk kujtohet sot nga ithtarët e tij, por nga një njeri i thjeshtë që e ka njohur rastësisht në emigrim Arshi Pipa lindi n Shkodr m 28 korrik 1920 dhe ndrroi jet n Uashington m 1977. Ai jetoi pjesn m t madhe t jets s tij jasht atdheut, n mrgim t detyr

No Pic available
  • 2010-06-21

Muzeu i gjallë i Sokolit

Ramadan Sokoli është edhe enciklopedi e muzikës dhe e muzikologjisë, folkloristikës dhe historisë së artit Ndrsa po dilja prej nj shtpie t vogl tiranase, me oborr e me ndonj hurm e portokall, m’u kujtua Muzeu i Vatikanit. Qe dit e diel. Katrmbdhjet vjet m par, gjat nj

No Pic available
  • 2010-04-22

Shqipja gjynahqare

Fondacioni iranian “Saadi Shirazi” n Tiran dhe revista “Perla”, q botohet prej tij q nga viti 1996, i kan kushtuar vmendje t veant njohjes dhe nxjerrjes n pah t lidhjeve t ndrsjella ndrmjet kulturs e gjuhs iraniane dhe kulturs e gjuhs shqipe. Q n numrin e par t saj “P

No Pic available
  • 2010-04-22

Në shqipe 600 fjalë-rrënjë persizma

Promovohet n Akademin e Shkencave fjalori “Persizmat n gjuhn shqipe”, me autor Tahir Dizdarin, botim i fondacionit kulturor “Saadi Shirazi” n kuadrin e Vitit Ndrkombtar t Afrimit t Kulturave, shpallur nga UNESCO. Akademik dhe studiues t njohur si prof. dr. Jani Thomai, prof

No Pic available
  • 2010-03-21

Shkolla e parë shqipe dhe historia e saj

Kremtimi i shkolls s par shqipe, tanim duhet deprtuar prapa hijes zyrtare t shenjimit. Sipas gjurmve dhe dokumenteve mund t flitet pr nj etap t shkollimit n gjuhn shqipe, pra paralaike, saktsisht shkolla fetare, si ngjau n Perndim dhe Lindje. Shkollimi paralaik, pra fetar, si dhe ai laik n kuptimi

Pjetr Bogdani n New York
  • 2009-12-03

Pjetr Bogdani n New York

Ka dal nga shtypi n New York libri me shkrime t studiuesve t veprs s Pjetr Bogdanit. N kt libr, i cili titullohet Imzot Pjetr Bogdani n New York, jan mbledhur kumtesat e paraqitura n seminarin kushtuar Imzot Pjetr Bogdanit, autor i librit eta e profetve si dhe prelat i kishs katolike shqiptare. N