Rezultate te kerkimit per termin: +Gjuha

Total: 9294
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:00.468Z

Gjuha shqipe, gjuha e munguar e Festivalit Ndërkombëtar të Strugës

Nga Dorian Koçi Shqiptarët krenarë zgjedhin vetëm mos marrin pjesë në ceremoni ku përjashtohet gjuha shqip (rasti i Kryetarit të Komunës së Strugës, z. Zijadin Selaj),  të tjerët pranojnë në heshtje diskriminimin e gjuhës së tyre. Kjo histori nuk ndodh shumë larg prej këndej.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:18.662Z

Kryeministri: Gjuha angleze, gjuha e te rinjve, shqiptaret perfitues

Kryeministri Berisha e cilesoi dje gjuhen angleze, kryesisht si nje gjuhe te te rinjve. Sipas tij, te rinjte jo vetem ne Shqiperi, por ne te gjithe boten e kane bere te tyren kete gjuhe. "Te rinjte e kane adoptuar me se miri kete gjuhe, pavaresisht kombit te cilit i perkasin apo kontinenteve, pavare

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.018Z

Gjuha e Bashës dhe gjuha e Berishës

Nga Mero Baze Ka një problem real në atë që Lulzim Basha thotë se do të bëjë dhe në atë që Basha po bën. Kuratorët mediatik pranë tij, po përpiqen të minojnë besimin e patundur që ka opinioni publik, se Basha është thjesht një kukull e Berishës. Ata tentojnë të flasin pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:26.699Z

Gjuha e denigrimit nuk është gjuha e rilindjes

Nga Artan Xh. Duka   Ajo ta jep, ajo ta merr Shfaqja e shëmtuar e tenderit elektoral për numër kokë dhensh në hauret e PS e PD ishte kujtesa më e fundit përse rilindja e demokracisë ka nevojë urgjente për rishikimin e ligjit zgjedhor dhe garantimin e votës së lirë.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:59.314Z

Gjuha shqipe dënohet me dakordësi

Nga Enkel Demi Për herë të parë që më ka tërhequr vëmendjen një fjalë e padëgjuar në politikën e pas pluralizmit, ka qenë verdikt, të cilën e hasa në një fjalim të Berishës në fillimet e viteteve 90. Po prej tij mësova fjalën bojkotim, e cila mori një ngjyrim geg e përfun

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:17.500Z

Gjuha shqipe, përballë globalizimit

Gjuha shqipë është e rrezikuar përballë gjuhëve të tjera, sidomos asaj angleze nga mospërshtatja dhe përdorimi i gabuar i fjalëve. Globalizimi ka bërë, që gjuha angleze të jetë më e përdorura në botë, p&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:51.939Z

Gjuha kineze rikthehet në auditoret shqiptare

Marrëveshja u nënshkrua sot mes Rektorit të Universitetit të Tiranës, dhe ambasadorit kinez në kryeqytet. Gjuha kineze do të mësohet si gjuhë e dytë në fakultetin e gjuhëve të huaja. TIRANE- Gjuha kineze do të mësohet si gjuhë e dytë në fakultetin e gjuhëve të huaja. Marrëv

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama