Rezultate te kerkimit per termin: +Gjykats

Total: 567
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.866Z

Topi dekreton antart e Gjykats s Lart

Presidenti i Republiks Bamir Topi ka dekretuar pes emrat e tjer, q nse do t miratohet nga Kuvendi, do t jen antart m t rinj t Gjykats s Lart. Ndr emrat e przgjedhur nga kreu i shtetit, jan Aleksandr Muskaj Arjana Fullanin, Andi elikun, Evelina Qirjaku, Malindja Andrea si dhe Guxim Zenelaj. Pes emr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.864Z

Antart e Gjykats s Lart; Topi - Topalli: Kopetencat e mia? I di vet ...

Debatet e fundit midis Presidentit t Republiks Bamir Topi dhe Kryetares s Parlamentit, Jozefina Topalli, lidhur me zgjedhjen e pes antarve t Gjykats s Lart, dashje pa dashje t ojn n nevojn e mazhorancs pr ndihmn e Fatos Nanos n momentet e zgjedhjes s kreut t shtetit. N fakt, duket se kjo prplasje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:46.429Z

Njerzit e Gjykats Supreme

Emrat e przgjedhur pr gjyqtar t Gjykats Supreme dhe Zyrn e Prokurorit, ka disa jav q jan n tavolinn e presidentit t Republiks. Por ata nuk bhen n asnj mnyr publik, ndonse bhet fjal pr pozita shum t rndsishme t institucioneve t drejtsis n vend. Megjithkt, Expressi ka mundur t kuptoj se disa nga e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.853Z

KLD zgjedh edhe 7 kryetart e rinj

N mbledhjen maraton t Kshillit t Lart t Drejtsis q vazhdoi pr dy dit me rradh, u zgjodhn edhe shtat gjykatsit e rinj t shtat rretheve gjyqsore. N elje t seancs, nnkryetari I KLD-s, Kreshnik Spahiu pati deklaruar se Pushteti Gjyqsor n Shqipri gjendet n nj udhkryq, por me mnyrn e re t zgjedhjeve t kre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.256Z

Ekspertët për Kushtetuesen: Kryetari, me mandat të paligjshëm

Ekspertt e ligjit thon se Kushtetuta sht e qart dhe nuk l vend pr interpretime t tjera kur shprehet pr mandatin e kryetarit t Gjykats Kushtetutese. Nj diskutim q ka lindur pas prfundimit q prej 4 qershorit 2010 t mandatit tre-vjear t kreut aktual t ksaj gjykate dhe shtyrjes s ktij procesi n muajin s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.494Z

Ish-anëtari i Kushtetueses, Kopani: Presidenti ka shkelur ligjin

Ish-antari i Gjykats Kushtetuese Halil Kopani thot se mos emrimi ende i kreut t ri t Gjykats Kushtetuese, pas prfundimit t mandatit 3-vjear nuk gjen mbshtetje n dispozitat e ligjit themelor. Nj logjik juridike kjo, q sipas tij, t on n prfundimin se Presidenti i Republiks ka shkelur Kushtetutn. Kjo s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.800Z

Gjykatat, Manjani: Presidenti të konsultohet me palët për kandidaturat

Zgjedhja e antarve t rinj t Gjykats s Lart dhe Gjykats Kushtetuese ka rikthyer diskutimin nse Presidenti i Republiks duket t konsultohet apo jo me palt. Pr juristin Ylli Manjani nuk ka asnj vend pr dyshime, q kreu i shtetit duhet t marr plqimin e forcave parlamentare pr kandidatu

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama