Rezultate te kerkimit per termin: +Gjykata Administrative +Ligji

Meta: total 1000 / total_found 1225 / time 0.026 / keyword[0] gjykata / docs[0] 64368 / hits[0] 125055 / keyword[1] administrative / docs[1] 20801 / hits[1] 35016 / keyword[2] ligji / docs[2] 53877 / hits[2] 99685 /
Xhezair Zaganjori:  21 Janari? Duhej të shqyrtohej që verën e kaluar
  • 2016-02-11

Xhezair Zaganjori: 21 Janari? Duhej të shqyrtohej që verën e kaluar

Analiza. Kryegjyqtari diplomat për reformën në drejtësi: Jam dakord për Gjykatën e Lartë Administrative, por të presim zbatimin e ligjit. Duhet të ndryshohen kodet që u miratuan në vitet 90, ndërsa Kushtetuta në 98-n Sokol Çobo Kreu i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori, nuk e ka h

Fullani i pafajshëm, kërkon dëmshpërblim
  • 2016-02-11

Fullani i pafajshëm, kërkon dëmshpërblim

Ish-guvernatori padit në Gjykatën Administrative Kuvendin dhe Bankën e Shqipërisë për shkarkim të padrejtë nga puna. Kërkon pagat e tij të shkëputura që prej muajit shtator: Kuvendi dhe BSH-ja nuk e respektuan prezumimin e pafajësisë PALËT Shkalla e Parë – Gjykata e Tiranës

No Pic available
  • 2016-02-11

Pronat dhe pensionet, dosjet më problematike në gjykatë

Statistikat: Gjatë 2015-s shqyrtuam 7400 çështje, kemi në listë edhe 13 mijë të tjera STATISTIKAT 7400 Çështje – Janë shqyrtuar në vitin 2015, një numër rekord sipas Xhezair Zaganjorit 13 000 Dosje – Presin ende për t’u shqyrtuar nga Gjykata e Lartë. Ato janë

Shqiptarët paguajnë kostot e largimeve të paligjshme nga administrata publike
  • 2016-02-05

Shqiptarët paguajnë kostot e largimeve të paligjshme nga administrata publike

Urdhrat e paligjshëm të shkarkimeve nga administratë shkaktojnë drama familjare dhe kosto të rënda për buxhetin e shtetit, por praktika e shumëkritikuar vazhdon të aplikohet nga institucionet qendrore dhe lokale. Nga Klodiana Lala, BIRN   Jeta e Stak Pjetrit-baba i tre fëmijëve dh

Për një kuptim më të mirë të Reformës në Drejtësi
  • 2016-01-27

Për një kuptim më të mirë të Reformës në Drejtësi

Aurela Anastasi AURELA ANASTASI Nevoja për ndryshime kushtetuese në kuadrin e Reformës në Drejtësi u evidentua qartë nga analiza e kryer mbi gjendjen aktuale të sistemit të drejtësisë në Shqipëri. Pas kësaj, puna për hartimin e Projektit të amendamenteve ka kaluar nëpër disa faza t

Ndryshimet kushtetuese: një dispozitë, tri probleme
  • 2016-01-26

Ndryshimet kushtetuese: një dispozitë, tri probleme

Florjan Kalaja FLORJAN KALAJA Tashmë në Komisionin e Venecias ndodhen për shqyrtim projektamendamentet kushtetuese sipas variantit dt. 12.09.2016, të përditësuara së fundmi më datë 15.01.2016. Kësaj radhe vëmendjen dua ta përqendroj jo në gjithë draftin, por vetëm në historinë e nj

Presidenti dergon ne Gjykaten Kushtetuese ligjin e Pronave
  • 2016-01-23

Presidenti dergon ne Gjykaten Kushtetuese ligjin e Pronave

0 brbr SSSAbrASS brbrPresidenti Bujar Nishani vendos te coje ne Gjykaten Kushtetuese ligjin per Trajtimin e prones dhe Perfundimin e procesit te Kompesimit te pronave Kreu i shtetit e kishte kthyer per rishqyrtimin ligjin ne parlament por shumica e rrezoi dekretin e tij ne seancen e dates 21 Janarb