Rezultate te kerkimit per termin: +Gjykata +Ndrkombtare

Total: 105
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.342Z

Hyseni: Gjykata do ta rikonfirmoj pavarsin

(Update) Ministri i Jashtm i Kosovs, Sknder Hyseni, tha sot n Hag se Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis, do t rikonfirmoj pavarsin e Kosovs. Ajo q dgjuam ishte vetm rikonfirmim i s drejts s rastit t Kosovs dhe t pavarsis s Kosovs, u tha ai gazetarve n Hag, pasi Serbia e paraqiti fjaln e saj. M tutje,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:22.484Z

Gjykata e Hagës: Pavarësia e Kosovës ishte e ligjshme

Pavarsia e Kosovs nuk ka shkelur ligjin ndrkombtar. sht ky vendimi i Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis n Hag q pritet t hap rrugn pr njohjen nga m shum vende t pavarsis s Kosovs. Vendimi u morr me nj shumic t bindshme t votave t gjykatsve. 10 gjykats ishin t ktij mendimi, ndrsa katr ishin kundr. Ouada

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:29.182Z

Mediat kosovare: Gjykata e Hagës liron Haradinajn

Lideri i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, Ramush Haradinaj pritet t kthehet n Kosov ditn e mrkur. Sipas mediave kosovare, t cilat citojn burime brenda ksaj partie, gjykata ndrkombtare e Hags do t jap vendimin pr lirim me kusht javn q vjen. N muajin Korrik, Haradinaj u rikthye n Hag dy vjet pas lirimit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.587Z

Turk: Mos prisni vendim nga GJND

Presidenti i Sllovenis, Danilo Turk ka porositur aleatt e Serbis q mos t presin ndonj vendim nga Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis, e cila po shqyrton krkesn e Beogradit rreth ligjshmris s shpalljes s pavarsis s Kosovs. Turk, i cili sht profesor i t drejts ndrkombtare, n nj intervist pr gazetn serbe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.026Z

Pakti detar, Kushtuesja zbardh vendimin

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur dje vendimin me an t t cilit nj muaj m par sht rrzuar marrveshja e nnshkruar mes Greqis dhe Shqipris pr caktimin e kufirit detar mes dy vendeve. N rreth 46 faqe, Gjykata Kushtetuese ka dhn argumentet e saj pr papajtueshmrin e ksaj marrveshjeje me Kus

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.234Z

Kutitë, si vihet në lëvizje Gjykata Kushtetuese

Kushtetuesja shprehet, Venecia vendos për kutitë PS-ja mund t’i drejtohet n do koh Gjykats Kushtetuese pr shtjen e kutive dhe brenda dy muajve nga shqyrtimi i krkess, ky institucion mund t’ia oj pr interpretim Komisionit t Venecias. Kushtetuesja ka t drejt t shprehet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:26.100Z

GJND, pa zgjidhje për Kosovën

Analiza Gjykata Ndrkombtare sht organi m i rndsishm i drejtsis s bashksis ndrkombtare. Gjykimi i saj sht udhrrfyes edhe pr shtje delikate politike dhe ka influenc vendimtare ndaj zhvillimeve t mtejshme t s drejts ndrkombtare. Tani kjo gjykat, n nj vlersim pr Asamblen e Prgjithshme t OKB-s konstatoi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama