Rezultate te kerkimit per termin: +Gjykatn +Ndrkombtare

Total: 72
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.180Z

Austria: Pavarsia, konform t drejts ndrkombtare

Procesi i shqyrtimit t ligjshmris s shpalljes s pavarsis s Kosovs ka vazhduar sot, n dritn e tret, me paraqitjen e qndrimeve t Austris, Azerbajxhanit dhe Bjellorusis. Austria ka mbrojtur sot pavarsin e Kosovs, duke e cilsuar at si akt konform s drejts ndrkombtare. Azerbaixhani dhe Bjellorusia kan k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.250Z

Parashikojn epilogun

Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis, me seli n Hag, do t nis t martn, m 1 dhjetor, seancat dgjimore pr krkesn e Serbis rreth ligjshmris s shpalljes s pavarsis s Kosovs m 17 shkurt 2008. Ndrkoh, autoritetet kosovare dhe ato serbe po vazhdojn ta parashikojn epilogun e ktij procesi. N Prishtin besojn se Gj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.369Z

Kosova e suksesshme n GJND

Kryeministri Hashim Thai ka lavdruar ekipin q po e mbron pavarsin e vendit n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis. Delegacioni i Kosovs, i drejtuar nga ministri i Jashtm, Sknder Hyseni dhe eksperti i s drejts ndrkombtare, Michael Wood, n fillim t ksaj jave kan paraqitur argumentet e Kosovs pr shpalljen e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.176Z

Faktorizimi nga Haga

Procesi pr Kosovn n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis nuk do ta prek pavarsin e vendit, por prkundrazi do ta forcoj at, ka thn t mrkurn ish-ministri i Punve t Jashtme i Sllovenis, Dimitrij Rupelj. I involvuar pr nj koh t gjat n prpjekjet ndrkombtare pr ti gjetur zgjidhje politike problemit t Kosovs, d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.184Z

Holanda e Britania na mbshtesin, Rumania kundr

N Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis n Hag, sot vazhduan seancat dgjimore lidhur me shpalljen e pavarsis s Kosovs me paraqitjet e Holands, Rumanis dhe Britanis s Madhe. Prfaqsuesja e Holands, Lizbet Lajzand, e cila hapi ditn e sotme, tha se shpallja e pavarsis s Kosovs sht n harmoni me t drejtn ndrkom

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.370Z

Zemrohet Serbia

Prfaqsuesi i Bullgaris, Zlatko Dimitrov, ka qen i vetmi q ka mbrojtur ligjshmrin e pavarsis s Kosovs, t premten n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis, ndrkaq Brazili dhe Bolivia jan rreshtuar n favor t Serbis. N ditn e katrt t procesit n GJND, ka folur edhe prfaqsuesi i Burundit, i cili ka mbajtur nj q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.342Z

Rikonfirmim i pavarsis

Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis do t hap t martn (sot) n Hag seancn publike pr t dgjuar argumente rreth shtjes se a ka qen shpallja e pavarsis s Kosovs n prputhje me t drejtn ndrkombtare. E pafuqishme pr t penguar pavarsimin e Kosovs, Serbia ka iniciuar vitin e kaluar procesin ligjor pr kontestimin

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama