Rezultate te kerkimit per termin: +Gladiola +Harizaj

Meta: total 25 / total_found 25 / time 0.000 / keyword[0] gladiola / docs[0] 144 / hits[0] 194 / keyword[1] harizaj / docs[1] 466 / hits[1] 849 /
No Pic available
  • 2019-04-09

Të përballesh me gabimet, shënime nga një shfaqje

T premten e 5 Prillit, n salln e vogl t Teatrit ArTurbina, u ngjit n skenë premiera e veprës turbulente t australianit me origjinë shqiptare, Alex Buzo. Shfaqja vjen nn regjin inovatore t t mirnjohurit Armando Bora, si dhe nn shqiprimin mbreslns t shkrimtares Diana Culi. Shfaqja rrëfen një tak

No Pic available
  • 2019-04-03

Armando Bora sjell historinë e dy burrave

Në orët e vona të natës, në një stacion të harruarr autobuzi në periferi të qytetit të Sidneit, jo larg bregut shkëmbor të oqeanit Paqësor, do të takohen Norm dhe Ahmed për të na treguar një histori të vjetër sa vetë historia e njerëzimit. Norm dhe Ahmed, vepra e shkruar nga Al

Teatri Kombëtar hap konkursin për sezonin e ri artistik
  • 2017-06-01

Teatri Kombëtar hap konkursin për sezonin e ri artistik

Teatri Kombëtar ka hapur thirrjet për projekt propozimet për sezonin e ri artistik 2017-2018. Ftesa i drejtohet gjithë regjisorëve që kërkojnë të vendosin një vepër në skenën e teatrit përgjatë vitit në vijim. Teatri Kombëtar njofton të gjithë regjisorët shqiptarë që duke fillu

Vitet kanë ndalur për Viktor Zhustin
  • 2016-12-08

Vitet kanë ndalur për Viktor Zhustin

  “Sot, Dita e Rinisë dhe ditëlindja e mikut tim, simbol i vrullit djaloshar! Gëzuar Profesor!”, kështu e uron aktorin e njohur Viktor Zhusti në 74 vjetorin e lindjes,aktori Laert Vasili. Me një foto ku të dy shfaqen sportiv, Vasili sjell një fragment të shkëputur nga lidh

Një tragjedi dashurie, ul perden e teatrit
  • 2016-06-22

Një tragjedi dashurie, ul perden e teatrit

Teatri Kombëtar mbyll sezonin artistik 2015-2016 “Romeo dhe Zhulieta” vepra me regji të Predrag Miki Manojllovic, e cila bëri bashkë në një skenë artistët shqiptarë dhe serbë, në një tragjedi dashurie, është vepra e fundit që u ngjit në skenën e Teatrit Kombëtar

Rikthimi pas 27 vjetësh, kryeneçja nuk zbutet dot
  • 2016-03-09

Rikthimi pas 27 vjetësh, kryeneçja nuk zbutet dot

"Kryeneç = kokëfortë". "Kokëfortë = që mendon e vepron sipas kokës së vet, pa pyetur asnjeri; që qëndron me këmbëngulje në mendimin e vet, megjithëse s'ka të drejtë; që nuk bindet; që është karakteristik për një njeri me tipare të tilla". Ky është përkufizimi i fjalës "kr

Zbutja e kryeneçes, premierë më 6 mars  
  • 2016-02-27

Zbutja e kryeneçes, premierë më 6 mars  

Vepra rikthehet pas 27 vitesh në skenën e Teatrit Kombëtar “Zbutja e kryeneçes” një nga komeditë më të bukura të Shekspirit do të ngjitet premierë më 6 mars në skenën e Teatrit Kombëtar nën regjinë e Elma Dorezit. Prej kohësh, regjisorja ka nisur provat për të sjellë