Rezultate te kerkimit per termin: +Global +Finance

Meta: total 48 / total_found 48 / time 0.000 / keyword[0] global / docs[0] 8598 / hits[0] 11410 / keyword[1] finance / docs[1] 519 / hits[1] 772 /
BKT vlerësohet me çmimin Banka më e mirë në Shqipëri për 2019-n
  • 2019-04-09

BKT vlerësohet me çmimin Banka më e mirë në Shqipëri për 2019-n

Banka Kombëtare Tregtare është vlerësuar me çmimin Banka më e mirë në Shqipëri për 2019 nga revista amerikane Global Finance* gjatë ceremonisë së 26-të të ndarjes së çmimeve vjetore Bankat më të Mira në Botë, e zhvilluar më 12 Mars 2019. Global Finance ka zgjedhur BKT bazuar n

No Pic available
  • 2017-05-30

Tabela/ Shtetet më të pasura dhe më të varfra dhe ku renditet Shqipëria

A e dini cilat janë shtetet më të pasura dhe më të varfra, ku paraja ka më shumë vlerë, dhe ku renditet Shqipëria? Për të renditur vendet më të pasura dhe më të varfra për 2016-n, Global Finance ka marrë në konsideratë Prodhimin e Brendshëm Bruto për frymë, i rregulluar me fuqi

Transplanti i organeve, Kina në krye me 13 mijë operacione
  • 2017-02-11

Transplanti i organeve, Kina në krye me 13 mijë operacione

Sa vlen një njeri? Ose më mirë, duke folur ekonomikisht, sa para mund të nxirren duke shitur një njeri ose pjesët e tij? Këto fjalë mund të duken si çmenduri, por janë pyetje të shtruara në raportin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në lidhje me trafikun ilegal të or

Van den Broek: Bankingu dixhital transformon shërbimet tradicionale
  • 2016-06-21

Van den Broek: Bankingu dixhital transformon shërbimet tradicionale

Intervista e Gideon van den Broek, drejtor i International Commercial Bank Albania: Zing është hapi i parë drejt Shërbimeve Financiare nëpërmjet Celularit e mundësuar nga Banka Ndërkombëtare Tregtare, dhe ICB synon të kryesoj tregun në ofrimin e bankingut dhe parasë dixhitale në Shqip

No Pic available
  • 2016-06-19

FOTOT/ Biznesi i pistë! Bota e errët e tregut të zi të organeve

Sa vlen një njeri? Ose më mirë, duke folur ekonomikisht, sa para mund të nxirren duke shitur një njeri ose pjesët e tij? Këto fjalë mund të duken si çmenduri, por janë pyetje të shtruara në raportin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në lidhje me trafikun ilegal të

Bota e errët e tregut të zi të organeve
  • 2016-06-18

Bota e errët e tregut të zi të organeve

Transplantet – Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, çdo vit kryhen në botë 21 mijë transplante të mëlçisë, 66 mijë transplante veshkash dhe 6 mijë transplante zemrash. Duhet thënë se sipas një studimi të 2007-s, rreth 5% e organeve të përdoruara, vijnë nga

Çfat për sundimtarët, që njerëzit nuk mendojnë!
  • 2016-03-28

Çfat për sundimtarët, që njerëzit nuk mendojnë!

VALBONA MEZINI Kjo shprehje e një udhëheqësi nga ata që mbahen mend për keq, nga i cili bota mësoi se si nuk duhet udhëhequr, më solli në vëmendje të shkruaj këto rreshta, duke e gjetur këtë shprehje më shumë se kurrë koherente për situatën socio-politike që vendi po kalon. T