Rezultate te kerkimit per termin: +Gogeni

Meta: total 5 / total_found 5 / time 0.000 / keyword[0] gogeni / docs[0] 5 / hits[0] 13 /
No Pic available
  • 2012-03-20

Ekspozita e piktores Fany Mares një libër i hapur i jetës e kulturës meksikane

19/03/2012   Në sallën e Muzeut Kombëtar është hapur ekspozita e piktores meksikane Fany Mares, e titulluar “Ngjyrat e Meksikës”. Vetëm dhjetë tablo të punuar me akrilik, në përmasa afërsisht të njëjta, vijnë njëra pas tjetrës, si një kolazh apo libër i hapur, e faqe

Ekspozita Gogeni Krijuesi i Miteve ndiqet me interes ne Uashington
  • 2011-05-22

Ekspozita Gogeni Krijuesi i Miteve ndiqet me interes ne Uashington

Galeria Kombetare e Artit ne Uashington ne bashkepunim me Galerine e Artit Modern Tejt te Londres kane hapur kohet e fundit ekspoziten Gauguin Maker of Myth Gogeni Krijuesi i Miteve. Ne ekspozite paraqiten punime te piktorit francez Pol Gogen. Gazetaret e Zerit te Amerikes Katarina Radovic dhe Xhorx

No Pic available
  • 2009-09-21

Sipas një femre PIKASO

 Pozova gjatë gjithë     dimrit, tetëm    bëdhjetë seanca,     në fund ai piktur    oi vetëm kokën! Më tha se nuk mund të më shikonte më dhe u largua sërish për në Spanjë. Ishte hera e parë që shkonte në Spanjë qysh

No Pic available
  • 2009-06-18

Në Boston, mes historisë, artit dhe kulturës

Kur shkel në një vend të huaj, të parën gjë që kërkon të bësh, sigurisht pasi ke parë dhe je njohur me mjediset rreth vendit ku ke zënë vend, është të shohësh qendrën historike të qytetit, apo më saktë, një nga qendrat e rëndësishme për të cilat ti ke dëgjuar më shumë. K

No Pic available
  • 2008-09-14

Vepra e artit në epokën e vdekjes së artit

Si bëhet e mundur mospërfillja e sotme për veprën artistike disidente (dukuri e vënë re edhe në vendet që patën prurje cilësore dhe të bollshme të këtij malli)? Shpjegohet vetëm me teori komploti mospërfillja për një shkrimtar kalibri si Trebeshina? Shpjegohet vetëm me dalje në pe