Rezultate te kerkimit per termin: +Goldon

Meta: total 14 / total_found 14 / time 0.000 / keyword[0] goldon / docs[0] 14 / hits[0] 15 /
Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

Një histori e Teatrit Kombëtar
  • 2018-05-30

Një histori e Teatrit Kombëtar

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?
  • 2018-03-22

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

No Pic available
  • 2017-01-05

Çfarë ka ndodhur më 5 janar?

1555 – Gjon Buzuku përfundoi veprën e tij që njihet si “Meshari”. E kishte filluar më 20 mars 1554 (viti 2014 shënon 460-vjetorin). Ja si shkruan Buzuku te Pasthënia: Ndë vjetët M.D.L.IV. (1554) njëzet dit ndë mars zuna nfill, e mbarova ndë vjetët një M.D.L.V.(1555) n

Shërbëtori i dy zotërinjve nga Prizreni shfaqet në Prishtinë
  • 2015-11-14

Shërbëtori i dy zotërinjve nga Prizreni shfaqet në Prishtinë

Trupa e Teatrit Profesional të Prizrenit do të ngjitën në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës, për të prezantuar shfaqjen komedi "Shërbëtori i dy zotërinjve" të autorit Italian Carlo Goldon, në regji të Kushtrim Bekteshit. Kjo shfaqje vë në pah intrigat njerëzore, interesin dhe

Kur arti zbuste turmat
  • 2014-02-01

Kur arti zbuste turmat

Kthim në Kohë Kur u formua Teatri Kombëtar. Thirrja e Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës për aktorët që duhet ti bashkoheshin grupit të dramës dhe sa ishin pagesat e aktorëve… Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Pop

No Pic available
  • 2013-06-12

Shfaqet komedia 263-vjeçare “Mirandolina”

TIRANE - “Mirandolina” do të jetë premiera e fundit e sezonit në Teatrin e Komedisë në Tiranë. Vepra e autorit Carlo Goldon vjen në skenë nga një kastë aktorësh të njohur si Alfred Trebicka, Rozana Radi, Mehmet Xhelili, Kastriot