Rezultate te kerkimit per termin: +Gonxhe +Bojaxhiu

Meta: total 247 / total_found 247 / time 0.000 / keyword[0] gonxhe / docs[0] 660 / hits[0] 889 / keyword[1] bojaxhiu / docs[1] 587 / hits[1] 841 /
No Pic available
  • 2018-10-18

Veliaj dhe Përfaqësuesja e BB shërbejnë drekë për njerëzit në nevojë

Krahas progresit të jashtëzakonshëm në betejën kundër varfërisë, përmes programeve të ndryshme sociale dhe edukimit, Bashkia e Tiranës dhe Banka Botërore ndihmojnë edhe me shtimin e qendrave sociale për qytetarët në nevojë. Kryebashkiaku Erion Veliaj dhe Përfaqësuesja e Përhershm

Shenjtërimi i Nënë Terezës, Veliaj shërben drekë për njerëzit në nevojë
  • 2018-09-05

Shenjtërimi i Nënë Terezës, Veliaj shërben drekë për njerëzit në nevojë

Veliaj: Fryma e solidaritetit në të gjitha njësitë e Tiranës; Të mos pengojmë njëri-tjetrin, energjinë ta kthejmë në punë konkrete Në Ditën e Shenjtërimit të Nënë Terezës, Bashkia e Tiranës zgjodhi të shtrojë drekë në të gjitha qendrat e saj sociale për njerëzit në nevoj

Bëhet shugurimi i Katedrales Nëna Terezë
  • 2017-09-05

Bëhet shugurimi i Katedrales Nëna Terezë

Në 20 vjetorin e ndarjes nga jeta të Shenjtores Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales “Shën Nëna Terezë”, në Prishtinë. Shugurimi është bërë në prani të Kardinalit, Ernest Simoni, i dërguar i posaçëm i Papa Françeskut. Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Terezë

No Pic available
  • 2017-07-25

Ismail Kadare: Një rrëfim për letërsinë, Shqipërinë komuniste dhe Nobelin e munguar

Vjollca Hajdari, (gazetare, politologe, etnologe dhe perkthyese në Berlin), ka intervistuar shkrimtarin Ismail Kadare me rastin e botimit nga Fischer Verlage, të romanit E penguara, përkthyer nga Joachim Rëm. Intervista është marrë në kafenenë e preferuar të shkrimtarit Le Rostand, ku ka q

Dosjet e fshehta kundër Ismail Kadaresë
  • 2017-07-25

Dosjet e fshehta kundër Ismail Kadaresë

Shkrimtari i madh rrëfehet për gazetën gjermane Die welt Shkrimtari Ismail Kadare  është intervistuar me rastin e botimit nga Fischer Verlage, të romanit E penguara, përkthyer nga Joachim Rom. Intervista është marrë në kafenenë e preferuar të shkrimtarit Le Rostand, ku ka qenë së bas

Kostumi i Nënë Terezës prej 50 vitesh në Tiranë, si u ruajt sekret
  • 2016-10-20

Kostumi i Nënë Terezës prej 50 vitesh në Tiranë, si u ruajt sekret

Një nga fotografitë më të njohura të rinisë së Shenjtores Terezë është pikërisht ajo, ku ka dalë bashkë me të motrën, me kostume tipike të grave katolike, me jelek e dimitë. Gonxhe Bojaxhi me të motrën, Agen, veshur me kostumin e ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar Pikëris

Çfarë ka ndodhur më 17 tetor?
  • 2016-10-17

Çfarë ka ndodhur më 17 tetor?

1448 – Fillon Beteja e dytë e Fushë Kosovës midis forcave të Perandorisë Osmane nën udhëheqjen e sulltan Muratit, dhe koalicionit hungarez, shqiptar, rumun (Vllahia) dhe kryqtarë, të udhëhequr nga Janosh Huniadi. Ashtu si në Betejën e parë të Fushë Kosovës më 1389, ballkanasi