Rezultate te kerkimit per termin: +Gracit

Meta: total 151 / total_found 151 / time 0.000 / keyword[0] gracit / docs[0] 151 / hits[0] 193 /
Inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudhën e Semeringut
  • 2019-03-21

Inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudhën e Semeringut

Më 14 mars të këtij viti u bënë 159 vjet nga vdekja e inxhinierit të famshëm me origjinë shqiptare. Karl Gega qe inxhinier, projektues rrugësh dhe hekurudhash. Njihet sidomos për ndërtimin e hekurudhës së Semeringut, që fillon në Glognic dhe arrin në Myrcushlag. Edhe pjesa më e vës

No Pic available
  • 2017-09-15

BOOM: Ish-studentja e gjermanistikës në Shkodër nuk njëson dot diplomën

Ish-studentja, Mirala Qotja ka mbaruar studimet në Universitetin e Shkodrës “Luigj Guraluqi”, për Gjermanistikë në vitin 2010. Pas disa vitesh, Mirela Qotja ka dashur të nisë studimet për master në Itali, u regjistrua me anë të një kërkesë që bëri në Milano dhe vijoi me

No Pic available
  • 2017-01-26

Aksion i gjerë anti-terrorizëm në Austri, midis 8 të arrestuarve 1 shqiptar

Policia austriake ka kryer një sërë bastisjesh të enjten (26 janar) në Vjenë dhe në Grac, duke arrestuar 8 persona nga gjithsej 11 persona të shoqëruar dhe të marrë në pyetje. Në mesin e të arrestuar janë tre shtetas austriakë me origjinë të huaj, dy boshnjakë, një shqiptar nga M

No Pic available
  • 2016-12-26

De Biazi: Avdiaj i famshëm vetëm prej klauzolës, largohem nga Shqipëria prej objektivave

Trajneri i kombëtares shqiptare, Xhani De Biazi, ka qenë i ftuar në emisionin Ora Skaner në televizionin Ora News përballë një paneli të ftuarish ku ka bashkëbiseduar me ta çështje të ndryshme mbi ekipin që drejton. Puna që është bërë në vitet e fundit e çoi kombëtaren në maja.

Sa të vërteta dhe sekrete fshehin shkrimtarët shqiptarë
  • 2016-08-13

Sa të vërteta dhe sekrete fshehin shkrimtarët shqiptarë

Për herë të parë një interpretim autobiografik në romanet shqiptare; një fushë kërkimi që pas viteve '90-të e sjell shkrimtari Virion Graci në botimin kërkimor "Autobiografizmi dhe romani"; Biografizmi nga De Reda, Skiroi... plejada e viteve '30 me tekstet autobiografike të Konicës,

No Pic available
  • 2016-06-30

Ballkani perëndimor pas BREXIT: Fitore e Rusisë, humbje e Evropës

Bashkimi Evropian ka qenë në krizë për vite të tëra, por votimi i BREXIT të enjten e kaluar në Mbretërinë e Bashkuar është sfida më serioze për BE, brenda disa dekadave. Asnjëherë më parë qytetarët e një vendi anëtar të BE-së nuk kanë votuar kundër qëndrimit në bllok. Ky

Kombetarja stervitja e fundit me 27 lojtare
  • 2016-06-01

Kombetarja stervitja e fundit me 27 lojtare

Stervitja e fundit e Kombetares ne Bad Waltersdorf me grupin e 27 lojtareve u zhvillua me intensitet te jashtezakonshem Ne ethet e listes perfundimtare per Euro 2016 impenjimi i lojtareve ishte maksimalbr br Puna e kryer nen drejtimin e zvtrajnerit Paolo Tramezzani dhe e vezhguar nga Gianni De Bia