Rezultate te kerkimit per termin: +Grimci

Meta: total 38 / total_found 38 / time 0.000 / keyword[0] grimci / docs[0] 38 / hits[0] 58 /
PD zgjedh 220 anëtarët e Këshillit të ri Kombëtar (EMRAT)
  • 2018-12-17

PD zgjedh 220 anëtarët e Këshillit të ri Kombëtar (EMRAT)

Këshilli Kombëtar i votuar në Kuvendin Kombëtar të datës 15 dhjetor 2018. Në procesverbal thuhet se 4741 është numri i personave që janë verifikuar me mandat para nisjes së punimeve. 178 të tjerët janë pajisur me mandat pas nisjes së punimeve. Sipas proces-verbalit në votim morën p

Ndahet nga jeta kompozitori i këngës Fëmija i parë
  • 2018-03-05

Ndahet nga jeta kompozitori i këngës Fëmija i parë

Abdulla Grimci, i fundit i plejadës së parë të kompozitorëve shqiptarë të pas Luftës së II -të Botërore, u nda nga jeta në moshën 99 vjeçare në Itali, sot më dt. 5 mars 2018, në orën 10:50, në Ascoli Piceno. Aty maestro Grimci banonte prej vitit 1992, bashkë me djalin e tij Petri

Kaloi në heshtje 110-vjetori i lindjes të Artistit të Popullit, Kristo Kono.
  • 2017-05-08

Kaloi në heshtje 110-vjetori i lindjes të Artistit të Popullit, Kristo Kono.

Nga Prof. Gjergji Cikopani Kjo ndodhi edhe në qytetin e lindjes së artistit, Korcë. Në kujtim të kësaj dite të lindjes së këtij artisti të madh, po ju rrëfej vetëm një “grimcë” jete të tij, si kujtim i dokumentuar! Në moshën 80 vjeçare, kompozitori i shquar Kristo Kono

No Pic available
  • 2016-11-29

Ju flet Tirana!

Nga Kliton Nesturi Ju flet Tirana! Këto fjalë, sado lehtë që mund të shqiptohen para mikrofonit, kanë një peshë të madhe. Përhapja e tyre në eter shkakton gjithnjë një emocion të madh, pavarësisht se ku ndodhesh kur i dëgjon. Është pesha e një shteti, është gjuha dhe fjala e nj

Pandeli Laço në festivalin e RTSH flet për
  • 2015-12-29

Pandeli Laço në festivalin e RTSH flet për "kompozitorë myslimanë" shqiptarë!

Mediat shkruajnë rreth festivalit të fundit ne RTSH.Disa per menyren e drejtimit, te tjere per skenarin, si dhe jo pak per çmimin. Gjithsesi Eneda Tarifa e meritonte se ishte nje ze i admirueshem ne festival dhe per kete edhe e vleresuan. Problemi më i madh i festivalit të këtij viti ësh

Vajza e Feim Ibrahimit irritohet me Pandi Laçon: Mendjelehtë
  • 2015-12-29

Vajza e Feim Ibrahimit irritohet me Pandi Laçon: Mendjelehtë

Të paktën ky festival i radhës i RTSH ia doli të jetë në qendër të diskutimeve online, edhe pse për keq. Sërish në qendër të debatit ishte prezantuesi Pando Laço. Mbas natës së parë ku i ftuar ishte një aktor që imitonte personazhin social Seriali, dhe "këngës" së tij, ashtu s

Bik Ndoja, i magjishmi i magjisë së këngës, jares shkodrane
  • 2015-12-29

Bik Ndoja, i magjishmi i magjisë së këngës, jares shkodrane

Nga Albert Vataj/ Prej dje, rrugëve të Shkodrës do t'i mungojë ai që erdhi me këngë në buzë e po ikën me lot. U ngjit në apogje dhe shndriti si yll, pa arritur të shkëlqente dot në podet e nderimeve që i meritonte aq shumë, sa ç'shndriti me virtuozitetin e interpretimit të jar