Rezultate te kerkimit per termin: +Grishi

Meta: total 30 / total_found 30 / time 0.000 / keyword[0] grishi / docs[0] 30 / hits[0] 41 /
No Pic available
  • 2018-07-29

Një tragjedi brenda një portreti

E habitshme kur në morinë e rrjedhës njerëzore të ndalosh një çast i tërhequr nga një objekt, imazh, fytyrë apo shenjë, që çuditërisht të stopon, të detyron të qëndrosh ballë saj, ta shohësh një çast, të harrohesh pas saj dhe të shkosh pastaj duke e parë po atë imazh, jo re

Romani Nënshtrimi, i Houellebecq-ut
  • 2018-02-04

Romani Nënshtrimi, i Houellebecq-ut

Ndue Ukaj Michel Houellebecq është shkrimtar francez, prozator, poet dhe kritik i letërsisë. Autorë i shumë librave, që kanë përftuar lexues të shumtë anë e kënd botës, ai ka fituar çmime të ndryshme dhe famë ndërkombëtare, duke u vlerësuar si njëri nga shkrimtarët më të mir

Joe Boyd i magjepsur pas sazeve
  • 2016-11-02

Joe Boyd i magjepsur pas sazeve

var fbShare url httpvizionplusaljoe-boyd-i-magjepsur-pas-sazevesize smallbrbrJoe Boyd ishte producenti i Pink Floyd dhe Eric Clapton Me pas punoi per Warner Brothes derisa e grishi muzika shqiptare ajo qe ne e quajme saze Keshtu e quan edhe Joe Boyd Saze muziken qe kur e degjoi per here te pare ve

Pushteti të qëndrojë larg artit
  • 2016-05-23

Pushteti të qëndrojë larg artit

Sislej Xhafa, me një ekspozitë retrospektivë në 20 vjet krijimtari në Muzeun e Arteve Bashkëkohore “Maxxi” në Romë, nga data 2 qershor deri më 2 tetor 2016  ALDA BARDHYLI Tingujt e orkestrës simfonike “d’Archi”, do të interpretojnë performancën R

No Pic available
  • 2016-02-28

Shqiptarët dhe një histori dashurie në shënimet e historianit Hopf

Hopf ishte një emër i dëgjuar ndër historianët europianë, por dhe shqiptarë në gjysmën e dytë të shekullit XX. Konsulli francez në Shkodër në vitet 1893-1899, Aleksandre Degrand, jo vetëm i referohet në librin e tij Kujtime nga Shqipëria e Epërme, por edhe huazon nga botimi i tij p

No Pic available
  • 2016-02-18

Erotizmi pushton galeritë, provokojnë artistet femra (+16)

Ato kanë pushtuar galeritë e kryeqytetit. Erotizëm edhe me figurat historike, nudo që lundrojnë në ngjyra apo thjesht bardh e zi janë ekspozohen këtë javë kryeqytet. Të gjitha komunikojnë me publikun me telajot e artisteve femra. E para, ishte Lumturi Blloshmi e cila edhe pse e grishi

No Pic available
  • 2016-01-24

Pse kjo shtysë?

Sonila Kapidani Si në shoqërinë shqiptare, si në çdo tjetër shoqëri njerëzore, individi është qenie komplekse që kuptimin rreth vetes dhe botës që e rrethon e gjen nëpërmjet komunikimit. Komunikojnë politikanët kur shpalosin vizione që mbesin në mes të udhës së realizimit e ank