Rezultate te kerkimit per termin: +Growth

Meta: total 42 / total_found 42 / time 0.000 / keyword[0] growth / docs[0] 42 / hits[0] 103 /
Ekonomia e sjelljes në jetë të një fëmije
  • 2016-10-11

Ekonomia e sjelljes në jetë të një fëmije

Çdo prind mund ta pranojë se fëmijët janë të kushtueshëm. Kujdesi shëndetësor për ta, shpenzimet pafund për pelenat dhe  veshjet e tyre të vogla arrijnë deri në 12.500 dollarë vetëm në vitin e parë, sipas përllogaritjeve në SHBA. Veprimet apo mosveprimet e ligjbërësve në k

Banka Botërore përkrahë Programin e Ekonomisë Digjitale në Kosovë
  • 2016-06-21

Banka Botërore përkrahë Programin e Ekonomisë Digjitale në Kosovë

Banka Botërore është duke e përkrahur Qeverinë e Kosovës në definimin e Programit të Ekonomisë Digjitale në Kosovë (KODE). KODE është masë prioritare për periudhën 2016-2018 e përcaktuar në Programin për Reformë Ekonomike të Qeverisë së Kosovës. Programi KODE do t'ia mundës

Kompani të njohura koreane së shpejti në Kosovë
  • 2016-05-31

Kompani të njohura koreane së shpejti në Kosovë

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci me bashkëpunëtorë ndodhet në një vizitë zyrtare në Korenë Jugore, ku po zhvillon takime me zyrtarë të institucioneve dhe përfaqësues të kompanive të ndryshme, e veçanërisht ato të sektorit të energjisë dhe teknologjisë informativ

E ardhmja do na zhgënjejë
  • 2016-03-30

E ardhmja do na zhgënjejë

Nga George Will, Washington Post Fushatat zgjedhore presidenciale shkaktojnë eufori, të tashmen e pikturojnë më të zymtë seç është dhe të ardhmen më të madhërishme seç mund të jetë. Si antidot të kësaj, lexova diçka të rrallë, një libër të trashë studiuesi (762 faqe), që m

Në kërkim të parasë së ndershme
  • 2016-03-05

Në kërkim të parasë së ndershme

Nga Selami Xhepa Kongresmeni Ronald Ernest "Ron" Paul, babai i Rand Paul, kandidati aktual për President i SHBA-së për Republikanët, ka qenë dhe mbetet një nga zërat më të fuqishëm në mbrojtje të lirisë - ndoshta i krahasueshëm me Jeffersonin dhe Madison. Por, ai është dukshëm dhe

Nis pilot projekti Gratë në Punë Online (WoW)
  • 2016-02-22

Nis pilot projekti Gratë në Punë Online (WoW)

Pilot projekti i parë i këtij lloji, i quajtur gratë në punë online (WoW) nisi së zbatuari sot në Komunën e Lipjanit, duke ofruar trajnime bazike për 63 femra, të cilat po e vijojnë trajnimin, ndërsa trajnimi në Komunën e Gjakovës do të fillojë javën që vjen. Gjithsej 126 femra d

Çfarë i duhet Shqipërisë për të pasur rritje ekonomike?!
  • 2016-02-02

Çfarë i duhet Shqipërisë për të pasur rritje ekonomike?!

Kemi 10 vjet që akoma nuk po i japim një përgjigje gjithëpërfshirëse me natyrë strategjike: cilat janë objektivat dhe strategjitë për një ndryshim strukturor në kontributin e degëve apo sektorëve në PBB për 10 apo 15 vitet e ardhshme? Sa dhe si do t'i zëvendësojmë "gropat" e shka