Rezultate te kerkimit per termin: +Gurameto

Total: 31
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.722Z

Bujar Asqeriu: Doktor Gurameto i madh, simbol i inteligjencës shqiptare në vitet 30-40

Aktori rrëfen vitet e gjata të karrierës artistike dhe tregon emocionet me rolin në dramën Darka e gabuar Është një nga emrat më të dashur për publikun shqiptar, i cili ka sjellë në karrierën e tij artistike shumë personazhe dhe karaktere. Aktori Bujar Asqeriu me punën e tij i ka dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.628Z

Darka e gabuar, premierë në Teatrin Kombëtar

Eshte shfaqur mbreme ne Teatrin Kombetar premiera “Darka e gabuar”. Me regji te Fatos Haxhiraj dhe nje kaste mjaft te mire aktoresh, duket se pjesa ia ka arritur qellimit. Vepra e shkrimtarit Ismail Kadare eshte dramatizuar me sukses, duke percjelle tek spekatori emocione. “D

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:52.088Z

Rënia e qytetit të gurtë

The Fall of the Stone City”(‘Rënia e qytetit të gurtë’ -ose versioni shqip ‘Darka e gabuar’) nga Ismail Kadare ka qenë në fokusin e një kritike në faqet e gazetës prestigjioze britanike “The Guardian”. Alberto Manguel hyn në një botë ëndrrash, ku histor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:51.826Z

Ismail Kadare, ‘The Guardian’ vlerëson “Darkën e gabuar”

The Fall of the Stone City”(‘Rënia e qytetit të gurtë’ -ose versioni shqip ‘Darka e gabuar’) nga Ismail Kadare ka qenë në fokusin e një kritike në faqet e prestigjiozes “The Guardian”. Alberto Manguel hyn në një b

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.213Z

"Darka e gabuar", gati premiera ne TK

Ne konferencen e djeshme per shtyp, regjisori Fatos Haxhiraj beri me dije se premiera shtyhet per ne daten 15 maj, nga data 13 qe ishte parashikuar Pergatitjet per vepren e dramatizuar sipas romanit te Kadarese "Darka e gabuar", jane ne perfundim e siper, edhe pse stafi ka lajmeruar shtyrjen e pr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.426Z

“Darka e gabuar”, në Teatrin Kombëtar

13/05/2010 Vepra e dramatizuar sipas romanit të Kadaresë rikthen Fatos Haxhirajn, aktorin Artan Imami dhe risjell Ndriçim Xhepën “gjerman” Përgatitjet për “Darkën...” kishin filluar prej kohësh, por vetëm tani ajo është gati të “shijohet“ nga publiku. Dramatizimi i veprës s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:55.924Z

Darka e gabuar

Ismail KADARE Ja ç’kishte ndodhur. Atë pasdite të paharrueshme, kur tanket dhe autoblindat, pas shkarrangjitjes rënkuese hynë në qytet, prej njërës autoblindë, atje te sheshi i Bashkisë, kishte dalë komandanti i divizionit gjerman, koloneli Fritz von Schwabe, mbajtës i Kryqit të Hek

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama