Rezultate te kerkimit per termin: +Guximi

Meta: total 1000 / total_found 1630 / time 0.001 / keyword[0] guximi / docs[0] 1630 / hits[0] 1841 /
Mes trupave të vrarë, flasin të mbijetuarit e sulmit në Zelandën e Re
  • 2019-03-18

Mes trupave të vrarë, flasin të mbijetuarit e sulmit në Zelandën e Re

Sytë e fiksuar në malin e luleve disa hapa nga shiritat e policisë për të izoluar 250 metra të fundit të Dean Avenue që çuan në xhaminë Al Noor, i pari që është sulmuar. Me disa miq Mohammed erdhi këtu sonte për “të kuptuar” dhe për të nderuar të vdekurit. Ai shpëtoi

Poezi dhe disa përkthime nga Luan Rama
  • 2019-03-16

Poezi dhe disa përkthime nga Luan Rama

Pak kohë më parë u lançua numri i parë i revistës prestigjioze franceze Apulée, të krijuar prej shumë vitesh nga Hubert Haddad, ku botohen shkrimtarë dhe filozofë të horizonteve të ndryshme, veçanërisht dhe nga Mesdheu, dhe ku në këtë numër, Luan Rama prezantohet si poet dhe si p

MBI KRIZËN MORALE TË ÇIFLIGJEVE POLITIKE
  • 2019-03-15

MBI KRIZËN MORALE TË ÇIFLIGJEVE POLITIKE

Nga Bajram PEÇI Në vendet me demokraci të zhvilluar partitë politike dhe shoqëria civile, me mjetet e saj të informimit, mbron normat morale dhe krijon vlera. PD dhe LSI, të shushatur, pa busull, me një anije aleance që fut ujë, bëjnë të kundërtën, rropaten të shkatërrojnë vlerat e

Mesazhi i aktorit kundër Ramës: O mi! Do të pështyj dhe thyej në mes!
  • 2019-02-16

Mesazhi i aktorit kundër Ramës: O mi! Do të pështyj dhe thyej në mes!

Aktori i njohur Neritan Liçaj, prej kohësh ka dalë kundër Kryeministrit Edi Rama dhe qeverisjes së tij, ku gjithçka nisi pas vendimit për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Ai bën me dije se do jetë në protestën e sotme, duke e quajtur mi dhe mediokër. Liçaj thotë se plehu do t

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut
  • 2019-02-11

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë periudhë të hi

NUK MUND TË JETË ÇËSHTJE TARIFASH
  • 2018-12-06

NUK MUND TË JETË ÇËSHTJE TARIFASH

Nga Astrit PATOZI Ka një vërshim të madh solidariteti me protestën e studentëve këto ditë kudo në Shqipëri dhe ky nuk është lajm i keq. Përmes studentëve të revoltuar shumica e shqiptarëve që i mbështesin gjejnë të materializuar edhe pamundësinë e tyre për të bërë të njëjt

Laert Vasili: Ja pse nuk duhet të martohesh
  • 2018-12-03

Laert Vasili: Ja pse nuk duhet të martohesh

Një sugjerim tinëzar është gjithçka që duhet për të vrarë një martesë!. Në rolin e Gustavit, ish bashkëshortit në dramën “Kreditorët”, të Strindberg, aktori Laert Vasili e sheh të trazuar martesën. Personazhi i tij është i tradhtuar dhe kërkon hakmarrjen. Në botën